Poprawę koniunktury sygnalizuje 32% badanych przedsiębiorstw (30% w poprzednim miesiącu), jej pogorszenie - 7% (9% przed miesiącem). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Przedsiębiorstwa odnotowują szybszy niż w marcu wzrost portfela zamówień. W konsekwencji rozszerzana jest produkcja budowlano-montażowa. Przewidywania na najbliższe trzy miesiące w zakresie portfela zamówień i produkcji są bardziej optymistyczne od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu" - głosi komunikat.

GUS podał, że spośród badanych przedsiębiorstw 31%, podobnie jak przed rokiem, przewiduje, że będzie prowadziło prace budowlanomontażowe za granicą. "Ich prognozy wskazują na wzrost portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym w skali nieco większej niż przewidywano przed miesiącem i w kwietniu ub.r." - czytamy dalej w komunikacie.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców wynosi 83% w kwietniu i marcu br. (w kwietniu ub. roku - 82%), podano także. (ISB)

tom