Oferta NWR warta nawet 4,7 mld zł?

Koncern interesuje się przeznaczonymi do prywatyzacji Jastrzębską Spółką Węglową i KWK Bogdanka

Aktualizacja: 27.02.2017 17:06 Publikacja: 24.04.2008 23:56

Zarejestrowany w Holandii koncern węglowy New World Resources, który planuje debiut na giełdach w Londynie, Pradze i w Warszawie, ustalił przedział cenowy dla akcji, jakie będzie sprzedawał w ofercie publicznej. Wynosi on 10,75-13,25 funta (czyli między 45,66 zł a 56,28 zł). Widełki, w których znajdzie się cena emisyjna, oznaczają, że NWR szacuje swoją wartość na 2,8-3,5 mld funtów (11,9-14,9 mld zł). To czyniłoby holenderski koncern 12. co do wielkości spółką notowaną na warszawskiej giełdzie.

W ofercie sprzedanych zostanie do 13,5 mln akcji nowej emisji oraz maksymalnie nieco ponad 69,5 mln należących obecnie do jedynego akcjonariusza spółki - RPGI. Nowi akcjonariusze obejmą do 31,5 proc. udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym. Wartość oferty może zatem wynieść nawet 1,1 mld funtów (4,67 mld zł).

NWR pozyska z oferty do 760 mln zł. Pieniądze przeznaczy na zagospodarowywanie starych oraz uruchamianie nowych kopalń. Środki pomogą również sfinansować program inwestycji oraz ewentualne przejęcia.

Regionalna ekspansja

NWR jest największym wydobywcą węgla w Czechach (poprzez spółkę zależną OKD) oraz wiodącym producentem węgla kamiennego w Europie Środkowej. Firma dysponuje 419 mln ton udokumentowanych i prawdopodobnych zasobów (190 mln ton stanowią prawdopodobne rezerwy w Dębieńsku).

Spółka przymierza się do ekspansji w regionie. Jej przedstawiciele nie ukrywają, że rozwój w Polsce stanowi kluczowy punkt strategii. Obecnie NWR jest zaangażowany w projekt budowy kopalni Dębieńsko (woj. śląskie). Firma zainwestuje w przedsięwzięcie od 600 do 800 mln euro (2-2,7 mld zł). Pierwsza partia surowca zostanie zapewne wydobyta po około 5 latach. Roczna produkcja będzie wynosić około 4 mln ton. NWR czeka na koncesję na eksploatację węgla. Trwają również prace nad uruchomieniem wydobycia w kopalni Morcinek.

Koncern węglowy analizuje też możliwości inwestycyjne na Ukrainie. Jego przedstawiciele informują, że dzięki stabilizacji politycznej w tym kraju coraz bardziej realne stają się przedsięwzięcia również u naszego wschodniego sąsiada.

Chętni na polskie kopalnie?

NWR interesuje się też należącymi do polskiego Skarbu Państwa podmiotami z branży. - Szczególnie atrakcyjna wydaje nam się Jastrzębska Spółka Węglowa - mówi Zdenek Bakala, wiceprezes NWR. Dodaje, że koncern przygląda się też wybierającej się na GPW kopalni Bogdanka. Czy zamierza skupować akcje z rynku? - To byłaby informacja cenotwórcza, nie mogę więc odpowiedzieć - mówi. - W nieco słabszej kondycji są np. Kompania Węglowa czy Katowicki Holding Węglowy. Wierzymy jednak, że po restrukturyzacji i one mogą stać się ciekawe - dodaje Bakala.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego