Zgoda na przejęcie w maju

Aktualizacja: 27.02.2017 16:46 Publikacja: 26.04.2008 19:06

Do końca maja Komisja Nadzoru Finansowego powinna wydać zgodę na zakup przez GE Money 66 proc. udziałów w Banku BPH - wynika z nieoficjalnych informacji "Parkietu". Wtedy wreszcie będzie mogła zostać sfinalizowana umowa, którą z GE zawarła w sierpniu ubiegłego roku włoska grupa UniCredit.

Prace KNF wyraźnie się przedłużyły. Przedstawiciele zainteresowanych banków mówili, że spodziewają się decyzji nadzoru w pierwszym kwartale tego roku. Tymczasem - ze względu na zdecydowanie słabsze od oczekiwań wyniki kwartalne amerykańskiego koncernu General Electric - na rynku pojawiły się plotki, że być może GE Money chce się wycofać z transakcji i oszczędzić tym samym 625 mln zł, które miałby wydać na 66 proc. udziałów w BPH.

O to, czy pojawiły się jakiekolwiek sygnały, że GE może wycofać się z tej umowy, zapytaliśmy Frederico Ghizzoniego, dyrektora nadzorującego rynki polskie w UniCredit.

- Rozmowy są bardzo pozytywne i nie spodziewamy się żadnych niespodzianek. Obie strony czekają tylko na to, aż polski nadzór finansowy wynegocjuje z GE Money warunki przejęcia BPH i, gdy tylko zgodzi się on na przejęcie, bezzwłocznie przeprowadzimy transakcję - zapewnił Ghizzonni.

W grę wchodziła jeszcze jedna opcja: Amerykanie mogliby przejąć od UniCredit pakiet kontrolny BPH tylko po to, żeby następnie go odsprzedać. O kupców nie byłoby trudno: i to zarówno wśród instytucji obecnych już na naszym rynku, jak i takich, które dopiero się Polsce przyglądają. Jednym z nich jest hiszpańska Caja de Madrit, której prezes, Miguel Blesa, potwierdził ostatnio, że nasz kraj jest jednym z trzech, w których jego firma chciałaby przejąć średniej wielkości bank.

Także Bank Zachodni WBK mógłby - gdyby nadarzyła się taka możliwość - być poważnie zainteresowany powiększeniem udziałów rynkowych. - Nasz większościowy akcjonariusz, irlandzka grupa AIB, podkreśla mocne zaangażowanie w Polsce, o czym świadczy deklaracja aktywnego uczestnictwa w ewentualnej konsolidacji - powiedział w rozmowie z "Parkietem" Mateusz Morawiecki, prezes BZ WBK.

Jednak przedstawiciele GE Money podkreślają, że ich plany wobec Polski mają długofalowy charakter. - Potwierdzamy, że jesteśmy w 100 proc. zaangażowani i entuzjastycznie nastawieni do zakupu Banku BPH - tłumaczy Aleksandra Kwiatkowska, rzecznik GE Money Bank. Zwraca jednocześnie uwagę na wypowiedzi prezesa GE Money, który w rozmowie z agencją Bloomberg zapewniał, że Polska, obok Indii, jest najważniejszym rynkiem w strategii międzynarodowego rozwoju koncernu. - Postrzegamy Polskę jako kraj o wielkim potencjale i zamierzamy tu zaiwestować w tym roku około 50 mln dolarów, nie licząc zakupu BPH - dodała Kwiatkowska.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego