Wybór właściwego programu i odpowiedniej uczelni to podstawa. W przeciwnym razie zmarnujemy sporo czasu i pieniędzy, które będzie trzeba przeznaczyć na naukę. Dobrym i miarodajnym wskaźnikiem są zagraniczne akredytacje. Problem w tym, że wiele uczelni, mimo że spełniają wszystkie kryteria, by o taki certyfikat jakości się ubiegać, tego nie robi. To wcale nie skreśla ich z listy uczelni wartych do rozważenia.
By znaleźć najlepszą dla siebie szkołę, warto na własną rękę przeprowadzić mały research. Od czego zacząć? Przede wszystkim trzeba przyjrzeć się oferowanym programom studiów. Nie zawsze oznacza to najdroższy, choć w większości właśnie cena sugeruje jakość i prestiż studiów.
Studia dla zaawansowanych
Studia powinny trwać minimum rok w trybie dziennym lub jego równowartość, jeśli prowadzone są w systemie zaocznym. Program musi obejmować co najmniej 400 godzin zajęć, w tym minimum 120 godzin powinno być przeznaczonych na pracę indywidualną. Selekcja na studia powinna być rygorystyczna. Warunkiem podstawowym przyjęcia powinny być ukończone studia wyższe, udokumentowane dyplomem (co najmniej licencjat lub inżynier). Dla programów akredytowanych obowiązująca jest też praktyka zawodowa, znajomość języka obcego w stopniu umożliwiającym studiowanie literatury w tym języku, a także predyspozycje menedżerskie i odpowiednia motywacja do podjęcia tych studiów.
Pod uwagę warto wziąć także, czy dana uczelnia współpracuje z jakąś inną zagraniczną placówką. Nie bez znaczenia jest też współczynnik liczby studentów na jednego wykładowcę oraz dodatkowe informacje o uczelni, np. czy istnieje na niej stowarzyszenie absolwentów.