Firmy chcą mieć na stanowiskach kierowniczych specjalistów, którzy potrafią skutecznie zarządzać zespołem. Stąd moda na szkolenia. Nie można jednak ich organizować, "bo tak wypada" albo "ponieważ wszyscy wokół się na nie decydują, to i my przeprowadzimy coś takiego". Powinien być konkretny powód przygotowania takiego treningu. Dobry specjalista na stanowisku kierowniczym powinien dysponować wiedzą teoretyczną, umiejętnościami organizacyjnymi i interpersonalnymi. Na niższych szczeblach zarządzania najważniejszy jest ten pierwszy - merytoryczny - poziom. Dla kierowników, którzy są już skuteczni zawodowo, bardziej istotny będzie poziom organizacyjny. Umiejętności interpersonalne są ważne w obu przypadkach.
Szkolenia zwykle mają charakter warsztatowy. To nie jest tylko słuchanie wykładu, to również praca w zespołach, wypracowywanie wniosków i docieranie do różnych praw. Oczywiście, są one opisane w literaturze i stosowane w praktyce biznesu, ale uczestnicy warsztatów najefektywniej je poznają, gdy sami je odkrywają, a zajęcia silnie ich angażują.
Nie cena, a jakość jest najważniejsza
Szkolenia to poważna inwestycja. Jak wybrać firmę szkoleniową, żeby później nie żałować?
- Firma, która chce przeszkolić swoich pracowników, przede wszystkim musi mieć koncepcję szkoleń, czyli powinna wiedzieć, jakiego rodzaju wiedzy potrzebują jej pracownicy. Następnie te potrzeby trzeba porównać z ofertami szkoleniowców - mówi Artur Partyka, psycholog-trener. W gąszczu ofert łatwo się pogubić. Przeglądając oferty firm szkoleniowych należy zwrócić uwagę na listy referencyjne - czyli spisy instytucji, które były lub są klientami danej firmy szkoleniowej. Można zadzwonić do poprzednich klientów i zapytać, czy byli zadowoleni z usług tejże firmy.