Wybrać bez pudła

Na rynku jest coraz więcej firm, które proponują coraz to nowsze tematy szkoleń. Swoimi ofertami zasypują przedsiębiorstwa. Jednak nie wszystkie gwarantują wysoki poziom nauki. Jak wybrać firmę szkoleniową bez pudła?

Aktualizacja: 27.02.2017 16:43 Publikacja: 07.05.2008 00:07

Firmy chcą mieć na stanowiskach kierowniczych specjalistów, którzy potrafią skutecznie zarządzać zespołem. Stąd moda na szkolenia. Nie można jednak ich organizować, "bo tak wypada" albo "ponieważ wszyscy wokół się na nie decydują, to i my przeprowadzimy coś takiego". Powinien być konkretny powód przygotowania takiego treningu. Dobry specjalista na stanowisku kierowniczym powinien dysponować wiedzą teoretyczną, umiejętnościami organizacyjnymi i interpersonalnymi. Na niższych szczeblach zarządzania najważniejszy jest ten pierwszy - merytoryczny - poziom. Dla kierowników, którzy są już skuteczni zawodowo, bardziej istotny będzie poziom organizacyjny. Umiejętności interpersonalne są ważne w obu przypadkach.

Szkolenia zwykle mają charakter warsztatowy. To nie jest tylko słuchanie wykładu, to również praca w zespołach, wypracowywanie wniosków i docieranie do różnych praw. Oczywiście, są one opisane w literaturze i stosowane w praktyce biznesu, ale uczestnicy warsztatów najefektywniej je poznają, gdy sami je odkrywają, a zajęcia silnie ich angażują.

Nie cena, a jakość jest najważniejsza

Szkolenia to poważna inwestycja. Jak wybrać firmę szkoleniową, żeby później nie żałować?

- Firma, która chce przeszkolić swoich pracowników, przede wszystkim musi mieć koncepcję szkoleń, czyli powinna wiedzieć, jakiego rodzaju wiedzy potrzebują jej pracownicy. Następnie te potrzeby trzeba porównać z ofertami szkoleniowców - mówi Artur Partyka, psycholog-trener. W gąszczu ofert łatwo się pogubić. Przeglądając oferty firm szkoleniowych należy zwrócić uwagę na listy referencyjne - czyli spisy instytucji, które były lub są klientami danej firmy szkoleniowej. Można zadzwonić do poprzednich klientów i zapytać, czy byli zadowoleni z usług tejże firmy.

Następny krok to dokładna analiza programu szkoleń, jakie trenerzy proponują, jakie metody stosują, tzn. czy dana firma prowadzi jedynie wykłady czy też aktywne treningi i warsztaty. Oczywiście, im więcej warsztatów, tym lepiej. Firmy szkoleniowe chętnie wychodzą naprzeciw klientom i wykazują się coraz większą elastycznością, dostosowując swój program do wymagań i potrzeb klientów. Ważne jest także doświadczenie wykładowców. Dlatego zanim firma zdecyduje się na wybór szkoleniowców, powinna poprosić ich o krótką prezentację szkolenia. To daje szansę na ocenę, czy mówią ciekawie i logicznie, czy mają charyzmę, czy tylko sucho przekazują informacje. Pewnym wskaźnikiem profesjonalizmu firmy szkoleniowej jest rodzaj pytań, jakie zadają jej przedstawiciele podczas pierwszych spotkań z potencjalnym klientem. Jeśli są banalne lub jeszcze gorzej - nikt nie próbuje dowiedzieć się o specyfikę działalności firmy czy potrzeby szkolenia, to taką firmę można skreślić od razu.

Pod uwagę warto wziąć też cenę kursu. Jednak nie jest ona najważniejsza. Firma szkoleniowa musi być rzetelna. Możemy to ocenić, nawet zanim zaczniemy współpracę. O jej uczciwości i sumienności może świadczyć chociażby przysłanie na czas programu szkolenia lub punktualność. Najczęściej firmy wybierają tych szkoleniowców, z którymi wcześniej już współpracowały i z których pracownicy byli zadowoleni. Dlatego zawsze po zakończeniu szkolenia warto poprosić pracowników o wypełnienie specjalnych ankiet. - Pytamy w nich o ocenę merytoryczną programu, czy trafił w ich potrzeby, o sposób prowadzenia kursu, czyli o trenera i logistykę - miejsce, gdzie się odbyło, przygotowane materiały, ogólną organizację - radzi Partyka. Jeśli w ankiecie firma wypada źle, nigdy więcej nie podpisze ona z tymi szkoleniowcami umowy.

Trening z bycia szefem

Po co wysyłać menedżerów na szkolenia? Osoba na takim stanowisku powinna przejść kilka szkoleń obejmujących zagadnienia ogólne. Takie kursy uczą m.in. motywowania pracowników, prowadzenia rozmowy oceniającej i selekcyjnej, zarządzania wynikami, delegowania zadań, czyli wszystkich podstawowych umiejętności każdego kierownika. Bardzo często firmy nastawione na sprzedaż szkolą swoich menedżerów właśnie z zarządzania sprzedażą.

Dobry menedżer musi być dobrym strategiem i komunikatorem. Menedżer-strateg powinien przede wszystkim umieć planować i przekładać wyznaczone cele na konkretne działania, musi też być kreatywny. Zły strateg będzie cały czas działał według starych schematów, które w nowej sytuacji nie będą się sprawdzały.

Dla dobrego menedżera ważna jest również umiejętność porozumiewania się ze swoimi pracownikami. Tylko dzięki temu uda mu się ich przekonać w przyszłości do swoich racji. Szkolenia z zakresu komunikowania są najczęściej obejmują problemy w relacji szef - podwładny, np. przekazywanie pracownikom decyzji niepopularnych, przyjmowanie opinii na temat własnej osoby i podjętych decyzji oraz ocenianie innych. Szefowie doskonalą też umiejętność wyrażania swojego zdania, czyli np. chwalenia z przekonaniem czy udzielania nagany w taki sposób, aby miało to za każdym razem pozytywne edukacyjne skutki.

Największą popularnością cieszą się szkolenia z coachingu. To takie szkolenie typu "podaj dalej". Przeszkoleni pracownicy z wyższych stanowisk kierowniczych sami mogą się stać tzw. coachami i uczyć swoich podwładnych. To gwarantuje dużą oszczędność i jednocześnie uspokaja sumienia, że jednak dba się o rozwój pracowników. Bardzo istotne są też szkolenia z zarządzania projektem. Uczą tworzenia grupy, która realizuje wyznaczone zadanie, np. wprowadza na rynek nowy produkt. Na tych kursach menedżer dowiaduje się m. in., że w projekt powinni się angażować ludzie z różnych działów firmy, czyli specjaliści od produkcji, sprzedaży, marketingu i logistyki (a nie sami marketingowcy, jak było dotąd).

Szkolenia poza oczywistymi celami mogą mieć jeszcze jeden.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego