Niemała część środków europejskich napływających z Brukseli do Polski jest przeznaczona na szkolenia. Pierwsza pula funduszy zaplanowana na lata 2004-2006 wyniosła ponad 250 mln euro i będzie wydawana na projekty realizowane jeszcze do końca 2008 roku. W drugim rozdaniu, w latach 2007-2013 suma się zwielokrotniła. Na realizację Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) przeznaczono ponad 10 mld euro. Jego istotną częścią są szeroko rozumiane szkolenia i doradztwo.
Polskie firmy nie spieszą na szkolenia
Niestety, jak pokazują różne badania, Polska wciąż jest w ogonie Europy, jeśli chodzi o szkolenia pracowników. Z raportu OECD wynika, że tylko co ósmy polski pracownik bierze udział w szkoleniach. Pod tym względem wypada gorzej niż jego koledzy z innych krajów europejskich. Dlaczego tak się dzieje? Polskie firmy nadal skąpią funduszy na szkolenia. Poza tym w Polsce wciąż mało popularne jest dokształcanie sie po zakończeniu studiów czy szkoły średniej. Tymczasem konkurencyjny rynek wymaga gotowości do ciągłego uczenia się, do zmiany kwalifikacji, wymaga mobilności. Badania rynkowe wykazują, że z oferty firm szkoleniowych korzystają przede wszystkim duże i średnie przedsiębiorstwa. Największym powodzeniem cieszą się kursy dotyczące szeroko rozumianego zarządzania i umiejętności osobistych oraz sprzedaży. Klienci firm szkoleniowych są zainteresowani podnoszeniem kwalifikacji swoich pracowników, ale jeszcze bardziej szukają recept na poprawę efektywności swojej organizacji - usprawnienia funkcji poszczególnych działów firmy: produkcji, dystrybucji, sprzedaży itd.
Wśród uczestników szkoleń przeważają firmowi decydenci - pracownicy ze średnich szczebli organizacji i raczej menedżerowie niż pracownicy szeregowi. To również wskazuje na korzystanie z edukacji jako środka umożliwiającego poprawianie działania firmy i poszczególnych jej działów.
ABC dofinansowania