Finansowy zastrzyk z Brukseli

Dobry szef wie, że inwestycja w pracownika przynosi wymierne efekty: zwiększa jego skuteczność, lojalność i pozytywnie motywuje. Oszczędności na szkolenia to duży błąd. Na szczęście znaczną część kosztów można pokryć unijnym dofinansowaniem

Aktualizacja: 27.02.2017 16:42 Publikacja: 07.05.2008 00:14

Niemała część środków europejskich napływających z Brukseli do Polski jest przeznaczona na szkolenia. Pierwsza pula funduszy zaplanowana na lata 2004-2006 wyniosła ponad 250 mln euro i będzie wydawana na projekty realizowane jeszcze do końca 2008 roku. W drugim rozdaniu, w latach 2007-2013 suma się zwielokrotniła. Na realizację Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) przeznaczono ponad 10 mld euro. Jego istotną częścią są szeroko rozumiane szkolenia i doradztwo.

Polskie firmy nie spieszą na szkolenia

Niestety, jak pokazują różne badania, Polska wciąż jest w ogonie Europy, jeśli chodzi o szkolenia pracowników. Z raportu OECD wynika, że tylko co ósmy polski pracownik bierze udział w szkoleniach. Pod tym względem wypada gorzej niż jego koledzy z innych krajów europejskich. Dlaczego tak się dzieje? Polskie firmy nadal skąpią funduszy na szkolenia. Poza tym w Polsce wciąż mało popularne jest dokształcanie sie po zakończeniu studiów czy szkoły średniej. Tymczasem konkurencyjny rynek wymaga gotowości do ciągłego uczenia się, do zmiany kwalifikacji, wymaga mobilności. Badania rynkowe wykazują, że z oferty firm szkoleniowych korzystają przede wszystkim duże i średnie przedsiębiorstwa. Największym powodzeniem cieszą się kursy dotyczące szeroko rozumianego zarządzania i umiejętności osobistych oraz sprzedaży. Klienci firm szkoleniowych są zainteresowani podnoszeniem kwalifikacji swoich pracowników, ale jeszcze bardziej szukają recept na poprawę efektywności swojej organizacji - usprawnienia funkcji poszczególnych działów firmy: produkcji, dystrybucji, sprzedaży itd.

Wśród uczestników szkoleń przeważają firmowi decydenci - pracownicy ze średnich szczebli organizacji i raczej menedżerowie niż pracownicy szeregowi. To również wskazuje na korzystanie z edukacji jako środka umożliwiającego poprawianie działania firmy i poszczególnych jej działów.

ABC dofinansowania

Dla przedsiębiorstw planujących zdobycie dofinansowania na przeszkolenie swoich pracowników jest Priorytet II - Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących, a także Priorytet VIII - Regionalne kadry gospodarki.

Jak załapać się na unijne dofinansowanie?

Warunkiem jest przede wszystkim rzeczowo opracowany wniosek, harmonogram oraz budżet projektu. To właśnie nieścisłości w budżecie w porównaniu z harmonogramem projektu często są powodem odrzucenia wniosku już na wstępie. Odpowiednie ujednolicenie zapisów budżetowych z harmonogramem projektu nie tylko ułatwi sprawdzającym odpowiednią ocenę, ale również projektodawcy późniejszą realizację projektu.

Bezpośrednie wsparcie można otrzymać na całość zadań związanych z realizacją projektu, m.in. wynagrodzenia osób prowadzących szkolenia i zajmujących się logistyką projektu, wynagrodzenia koordynatora szkoleń, koszty logistyczne uczestników szkoleń i trenerów (noclegi wyżywienie, dojazd), Blended learning (połączenie studiów zaocznych ze studiami przez internet, wydatki związane z amortyzacją sprzętu).

Konkurs projektów

Zarówno w priorytecie II, jak i VIII projekty wybierane będą w drodze konkursu. Zatem spełnienie większości kryteriów ogólnych i szczegółowych jest absolutnie kluczowe, aby sprostać konkurencji. Kryteria ogólne obejmują sprawdzenie dokumentacji aplikacyjnej pod kątem formalnym, merytorycznym oraz horyzontalnym. Już na pierwszym etapie konkursu oceny formalnej wniosek może odpaść z powodu uchybień. Spełnienie kryteriów szczegółowych, czyli pozytywne przejście oceny pod kątem kryteriów dostępu oraz strategicznych, zwiększy szanse danego projektu na uzyskanie dofinansowania. Maksymalnie po spełnieniu wszystkich kryteriów można uzyskać 120 punktów (wraz z premią punktową za spełnienie kryteriów strategicznych). Realizacja projektu to niełatwe zadanie. Trzeba zorganizować i określić w czasie wiele działań zmierzających do osiągnięcia zaplanowanego wyniku. Ten szczegółowo opisany został w naszym wniosknie osiągniemy zaplanowanych we wniosku wskaźników, koszty, jakie ponieśliśmy, będą uznane za niekwalifikowane. Dlatego na każdym etapie warto stosować stały monitoring,

by w odpowiednim czasie przeprowadzić działania korygujące.

Kto może skorzystać?

W zależności od struktury terytorialnej przedsiębiorstwa (ogólnopolskiej lub regionalnej) będzie mogło ono korzystać z funduszy w ramach II lub VIII Priorytetu PO KL, przyczyniając się do poprawy jakości kapitału ludzkiego i zwiększenia spójności społecznej, co jest jednym z celów Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia - dokumentu, w którym Polska zawarła cele do zrealizowania w obecnej perspektywie.

Priorytet II Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Cel Priorytetu: rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących

Cel dla przedsiębiorstw:

podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez zwiększenie inwestowania w kapitał ludzki

Działanie 2.1 Rozwój kadr nowoczesnej gospodarki

Cel Działania:

podnoszenie i dostosowanie do wymogów gospodarki opartej na wiedzy i kwalifikacjach pracowników i przedsiębiorców

Poddziałanie 2.1.1 Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach

Typy projektów: preferowane będą projekty szkoleń zamkniętych, wynikające bezpośrednio z planów strategicznych firmy i zgodne z kierunkiem jej rozwoju, w formie ponadregionalnych szkoleń (ogólnych i specjalistycznych) i doradztwa dla przedsiębiorców (lub grup przedsiębiorców); w ograniczonym zakresie przewiduje się realizację projektów ogólnopolskich szkoleń otwartych (ogólnych i specjalistycznych) oraz doradztwa dla przedsiębiorców i pracowników przedsiębiorstw o znacznym zasięgu terytorialnym; studia podyplomowe dla przedsiębiorców

Grupy docelowe:

przedsiębiorcy, pracownicy przedsiębiorstw (umowa o pracę),

ponadregionalne sieci kooperacyjne przedsiębiorstw i ich pracownicy

Kryteria dostępu dla projektów:

podmioty uprawnione do aplikowania: przedsiębiorca, grupa przedsiębiorstw, podmiot działający na rzecz rozwoju zasobów ludzkich,

grupa docelowa zgodna z założeniami programowymi (przedsiębiorcy, pracownicy przedsiębiorstw), kondycja finansowa wnioskodawcy wystarczająca, aby zapewnić płynną realizację projektu, maksymalny okres realizacji projektu: 2 lata, minimalna wartość projektu: 400 tys. PLN, maksymalna: 15 mln PLN (zamknięte), 20 mln (otwarte), maksymalna kwota pomocy publicznej na pokrycie kosztów uczestnictwa w szkoleniu na 1 przedsiębiorstwo w 1 projekcie? 1 mln euro, maksymalna liczba partnerów to 5 podmiotów w danym projekcie (4 + Lider), dla projektów zamkniętych - projekt ponadregionalny oznacza, że przedsiębiorstwo posiada struktury organizacyjne (przedstawicielstwa, filie, oddziały) w co najmniej 2 województwach, dla projektów otwartych - projekt ogólnopolski oznacza, że realizacja szkoleń odbywa się w co najmniej 5 województwach i zapewniony jest udział przedsiębiorców/pracowników przedsiębiorstw z co najmniej 5 województw.

Materiały konferencyjne House of Skills

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego