Fundusze zainwestowały w spółki ponad dwa razy więcej niż rok temu

Aktualizacja: 27.02.2017 14:06 Publikacja: 17.05.2008 08:17

Ponaddwukrotnie wzrosła w ubiegłym roku względem 2006 r. wartość inwestycji funduszy private equity i venture capital na rynku polskim. Wyniosła 747 mln euro wobec 303 mln euro rok wcześniej - wynika z najświeższych danych European Private Equity and Venture Capital Association (EVCA). Większość inwestycji na polskim rynku dokonywana jest przez fundusze z zagranicy.

W minionym roku, podobnie jak w poprzednich latach, dominowały inwestycje w przedsiębiorstwa znajdującej się w późnej fazie rozwoju - czyli inwestycje typu private equity. Odbywają się one zazwyczaj na zasadzie wykupu znaczącego pakietu akcji firmy - po to by przejąć nad nią kontrolę. Wartość takich wykupów w 2007 roku sięgnęła 612 mln euro.

Znacznie mniejszym zainteresowaniem funduszy cieszyły się inwestycje typu venture capital, czyli w spółki znajdujące się na początku ścieżki rozwoju. Na drugim miejscu uplasowały się inwestycje na zasadzie ekspansji, sięgając 129,6 mln euro. Ekspansja jest charakterystyczna dla spółek mało dojrzałych, choć mających już pewne doświadczenia i sukcesy w swojej działalności. Inwestycja typu "zasiew" oraz "start-up", czyli odpowiednio: w spółki zupełnie jeszcze bez pomysłu na działalność oraz w firmy z określonym biznesplanem, były mało popularne. Podobnie restrukturyzacja - wszystkie trzy były warte łącznie mniej niż 5 mln euro.

Największym zainteresowaniem funduszy PE i VC cieszyły się firmy z sektorów produkcji i dystrybucji dóbr konsumpcyjnych, produkcji dla biznesu oraz usług finansowych. Trafiło do nich łącznie 410 mln euro. W przypadku inwestycji w spółki mniej dojrzałe popularne były również spółki surowcowe i energetyczne.

W 2007 r. fundusze "wyszły" (czyli zakończyły inwestycję, chcąc realizować zysk) z 30 polskich spółek. Łączna kwota tzw. dezinwestycji wyniosła 164 mln euro - ale jest to tylko łączna wartość początkowych inwestycji. EVCA nie publikuje wartości końcowych inwestycji, które uwzględniałyby uzyskane zyski.

138 mln euro warte było wyjścia z inwestycji w spółki dojrzałe. W ich przypadku średnia wartość dezinwestycji na jedną transakcję sięgnęła 9,9 mln euro. To ponadośmiokrotnie więcej niż w przypadku wycofywania się ze spółek we wczesnej fazie rozwoju.

Najpopularniejszą metodą wyjścia z inwestycji w ubiegłym roku była sprzedaż innemu funduszowi private equity lub venture capital. Zastosowano ją przy ponad połowie dezinwestycji.

W skali całej Europy wartość dokonanych przez fundusze private equity i venture capital inwestycji sięgnęła w 2007 r. 68,3 mld euro. Rekordu jednak nie było - rok wcześniej wydały one aż 71,2 mld euro. Wartość dezinwestycji wyniosła w 2007 r. 23,3 mld euro (wobec 33,1 mld euro rok wcześniej).

Średnia dla europejskich funduszy PE i VC 10-letnia stopa zwrotu na koniec 2007 r. kształtowała się na poziomie 11 proc. i była o około 1 pkt proc. niższa niż na koniec roku poprzedniego. Od 2000 r. niemal z roku na rok maleje. Na koniec ub. r. lepsza od niej była 10-letnia stopa zwrotu indeksu europejskich obligacji JP Morgan Euro Bonds i indeksu małych spółek HSBC Small Companies. Gorzej na jej tle wypadła 10-letnia zmiana indeksu europejskich akcji Morgan Stanley Euro Equity.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego