BRE odkłada wejście w ?życiówkę?

BRE na razie powstrzymuje się od wejścia na rynek ubezpieczeń na życie. Spółka ma świadomość, że zyskowność projektu nie będzie wysoka, co może się nie podobać niemieckiemu właścicielowi

Aktualizacja: 27.02.2017 14:07 Publikacja: 17.05.2008 08:21

Towarzystwo BRE Ubezpieczenia nie złożyło do tej pory wniosku o licencję na sprzedawanie polis życiowych do Komisji Nadzoru Finansowego - ustalił "Parkiet". Tymczasem rok temu najważniejsze osoby w BRE Banku - w tym ówczesny prezes Sławomir Lachowski - zapowiadały, że wejście na rynek ubezpieczeń na życie nastąpi do końca 2007 r., najpóźniej na początku 2008 r. Co się stało, że grupa odłożyła te plany?

Na razie mają zyski

- Obawiamy się, że spółka życiowa nie byłaby w najbliższej przyszłości aż tak zyskowna, jak spółka majątkowa - tłumaczy Paweł Zylm, prezes BRE Ubezpieczenia.

Opinię prezesa potwierdzają eksperci. - Produkty "życiowe" nie sprzedają się w tak prosty sposób, jak np. ubezpieczenia OC. Grupa musiałaby stworzyć całą rozbudowaną sieć dystrybucji. To wiązałoby się z otworzeniem kilkunastu oddziałów na terenie całego kraju - twierdzi Marcin Materna, analityk Millennium DM. - BRE uznało widocznie, że podejmowanie takiego wysiłku się nie opłaca - dodaje Materna.

Oszczędzają na czarną

godzinę Commerzbanku?

Niektórzy eksperci rynku bankowego wskazują jednak, że mogą być inne przyczyny wstrzymania się od utworzenia spółki oferującej polisy na życie. - Cała Grupa BRE nie szaleje z inwestycjami, gdyż nadszedł niezbyt dobry czas dla Commerzbanku, który kontroluje BRE Bank - mówi nieoficjalnie jeden z analityków rynku.

Ostatnio niemiecka instytucja poinformowała o dość poważnym spadku zysku w I kwartale. Wynik netto (280 mln euro) był o 54 proc. słabszy, niż przed rokiem.

Nie wywiesili białej flagi?

Prezes BREU Paweł Zylm zarzeka się, że prowadzenie działalności ubezpieczeniowej w zakresie "życiowym" pozostaje w planach grupy BRE. - Wiem, że zarząd BRE Banku podtrzymuje dotychczasowe założenia swojej strategii odnośnie do naszej spółki. Drobne zmiany prawdopodobnie mogą pojawić się jesienią, ale średnioterminowe plany biznesowe banku nie zmieniają się - przekonuje Zylm.

Według prezesa, fakt, że do tej pory nie ma wniosku o licencję na działalność "życiową", nie powinien być problemem. - Jesteśmy w stanie w bardzo krótkim czasie przygotować go i złożyć do urzędu nadzoru - zapewnia Zylm.

BREU jest na rynku od lutego 2007 r. W I kwartale 2008 r. spółka zebrała 174,4 mln zł składki, o niemal 150 mln zł więcej, niż w IV kwartale 2007 r.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego