Nawet ponad 90 tys. zł otrzyma pracownik cukrowni "Brześć Kujawski" (województwo kujawsko-pomorskie) i "Łapy" (województwo podlaskie), który skorzysta z programu dobrowolnych odejść - wynika z porozumień, które zarząd Krajowej Spółki Cukrowej w Toruniu oraz przedstawiciele związków zawodowych działających w obu zakładach podpisali 14 i 15 maja 2008 r.
Pracownicy, którzy zechcą skorzystać z programu dobrowolnych odejść, muszą złożyć wniosek o rozwiązanie umowy o pracę między 16 a 27 czerwca. W przypadku cukrowni w Brześciu Kujawskim, w której w wyniku reformy rynku cukru do 2010 r. nastąpi całkowity demontaż linii produkcyjnej, pierwsi pracownicy odejdą w drugiej połowie tego roku. Zakład opuści wtedy 58 osób. W pierwszej połowie 2010 r. KSC zwolni kolejnych 50 osób. Rok wcześniej 45 pracowników zostanie przeniesionych do innych zakładów należących do koncernu.
W ten sposób zakończono negocjacje z pracownikami "Brześcia Kujawskiego" i "Łap". Do tej pory nie osiągnięto jednak porozumienia ze związkowcami z trzeciej likwidowanej cukrowni - w Lublinie.
KSC podjęła decyzję o zamknięciu cukrowni pod presją Komisji Europejskiej, która od 2006 r. wdraża unijną reformę rynku cukru. Ma ona doprowadzić do zmniejszenia produkcji tego surowca w Unii Europejskiej o 6 mln ton. Do tej pory wszyscy wytwórcy cukru w Polsce zrezygnowali z limitu produkcji opiewającego na ponad 366 tys. ton.