2 mld zł pilnie potrzebne

Urząd Komunikacji Elektronicznej liczy na to, że zakup dekoderów do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej sfinansują uczestnicy rynku, czyli główni nadawcy: TVP, TVN i Polsat. Przedstawiciele branży odpowiadają, że to płonne nadzieje

Aktualizacja: 27.02.2017 14:04 Publikacja: 19.05.2008 08:32

Ponad 2 mld zł mają wyłożyć stacje telewizyjne na zakup dekoderów do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej - zakłada Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Szefowa UKE zapowiada, że do porozumienia w tej sprawie dojdzie podczas najbliższego spotkania z nadawcami, które odbędzie się 26 maja 2008 r. Dzień później strategią wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej zajmą się sejmowe komisje infrastruktury oraz kultury i środków przekazu.

Nadawcy zapłacą

Zgodnie z międzynarodowym porozumieniem zawartym w Genewie, częstotliwości analogowe, które w tej chwili są wykorzystywane między innymi do nadawania programów telewizyjnych, muszą być uwolnione do 2015 r. W większości państw Europy Zachodniej proces przechodzenia na nową technologię dobiega końca, tymczasem w Polsce ciągle trwają dyskusję nad strategią wdrażania telewizji cyfrowej. Dlaczego? Aby telewidz mógł oglądać programy nadawane w wersji cyfrowej, musi posiadać dekoder. Problem w tym, że nie wiadomo, kto ma sfinansować zakup tych urządzeń.

- Liczę na to, że do 15 czerwca 2008 r. zakończą się negocjacje z nadawcami telewizyjnymi w sprawie uruchomienia naziemnej telewizji cyfrowej - powiedziała "Parkietowi" Streżyńska. Prezes UKE dodaje, że uczestnicy rynku powinni sfinansować zakup urządzeń, tak jak to ma miejsce w telefonii komórkowej. - Operatorzy GSM rozdają klientom telefony warte kilka tysięcy złotych i im się to opłaca - tłumaczy Streżyńska. Dodaje, że podobnie może być w przypadku dekoderów. - Zwłaszcza, że są one kilkakrotnie tańsze - zauważa Streżyńska.

Raczej nie zapłacimy

- Operatorzy komórkowi mogą rozdawać telefony, bo podpisują umowę z klientem, który płaci dwuletni abonament - wyjaśnia Andrzej Zarębski, szef rady nadzorczej Polskiego Operatora Telewizyjnego (spółki powołanej przez Polsat oraz TVN do cyfrowego nadawania programów telewizyjnych).

- Dostęp do cyfrowej telewizji naziemnej do czasu wyłączenia nadajników analogowych ma być bezpłatny, więc trudno sobie wyobrazić, aby uczestnicy rynku rozdawali dekodery - mówi Zarębski. Jego zdaniem, ludzie kupią te urządzenia, jeśli otrzymają atrakcyjne programy oraz wysoką jakość obrazu (HD).

Zarębski podkreśla, że z cyfryzacją trzeba się spieszyć. - W tej chwili na 13 mln gospo- darstw domowych blisko połowa ogląda telewizję dzięki zwykłym antenom - mówi. Dodaje, że pozostałe mają dostęp do sieci kablowych (4,5 mln) lub płatnej telewizji satelitarnej (3,5 mln).

- Szacuje się, że do 2012 r. z telewizji naziemnej może korzystać już tylko 30 proc. gospodarstw domowych, a wtedy jej cyfryzacja będzie jeszcze mniej opłacalna dla inwestorów- uważa Zarębski.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego