Ikea wybuduje kolejną fabrykę?

Szwedzki koncern chce zainwestować 200 mln euro w budowę zakładu produkującego meble. W zamian chce od rządu gwarancji na dostawę 1 mln metrów sześciennych drewna. Decyzja ma zapaść jeszcze w maju

Aktualizacja: 27.02.2017 14:28 Publikacja: 20.05.2008 08:49

Ikea chce zbudować w północno-wschodniej części Polski nową fabrykę. - Inwestycja ma pochłonąć 200 mln euro i stworzyć 2 tys. miejsc pracy - mówi w rozmowie z "Parkietem" Janusz Dawidziuk, dyrektor Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Dodaje jednak, że problemem może być surowiec. - Za zgodą Lasów Państwowych przeprowadziliśmy ocenę bazy surowcowej w tym regionie i właśnie drewno stanowi największy problem - dodaje Dawidziuk (który dwukrotnie był dyrektorem generalnym Lasów Państwowych).

Minister pomoże?

O tym, że szwedzka firma planuje budowę nowej fabryki w Polsce, po raz pierwszy usłyszeliśmy w resorcie gospodarki. - Ikea jest zainteresowana inwestycją w fabrykę mebli w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej - mówi nam jeden z urzędników. Jego zdaniem decyzja w tej sprawie powinna zapaść w ciągu miesiąca, góra dwóch. - Firma obawia się tylko, czy będzie miała dostęp do wystarczającej ilości drewna i ile będzie musiała za nie zapłacić. Prowadzi rozmowy z dyrekcją Lasów Państwowych, sami też angażujemy się w tę sprawę - dodaje. Fabryka potrzebowałaby na najbliższe lata aż milion metrów sześciennych drewna, podczas gdy roczna sprzedaż w Polsce to około 30 mln.

Wymusi zmiany przepisów?

System kontraktowania drewna od Lasów Państwowych z zasady jest zamknięty dla nowych przedsięwzięć. Aby kupić surowiec, należy posiadać udokumentowaną historię zamówień z lat ubiegłych. Co może więc zrobić firma otwierająca nową fabrykę? - W zasadzie nic - przyznaje Dawidziuk. - Ewentualnie mógłby zakupić już istniejący tartak, który ma historię zamówień - zaproponował Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych, zapytany przez nas o szansę nowego inwestora na podpisanie kontraktu z państwowym monopolistą.

- Zmiana sposobu zamówień drewna w 2007 r. była błędem. Teraz potrzeba decyzji politycznej, aby to naprawić - stwierdza Dawidziuk i proponuje powrót do systemu, który obowiązywał w Lasach za jego kadencji. Wtedy Dyrektor Generalny Lasów Państwowych decydował, komu przyznać drewno na dany rok.

Ikea jako duży inwestor może wpłynąć na zmianę przepisów lub wynegocjować dla siebie specjalne warunki. Przedstawiciele rządu chętnie brali udział w otwieraniu jej zakładów, a nawet centr handlowych. Od 1990 roku grupa IKEA zainwestowała w Polsce około 4 mld zł, a w zeszłym roku przychody ze sprzedaży w polskich sklepach wyniosły ponad miliard zł.

Prawdopodobnie, ponieważ czas nagli, zostanie dla niej po prostu zrobiony wyjątek. Na przykład Szef Lasów Państwowych może przyznać nowemu zakładowi historię zamówień, mimo że jej nie miał.

Z naszych informacji wynika, że rozmowy na temat ominięcia przez koncern obecnych ograniczeń są prowadzone od ponad miesiąca. Odbyło się nawet spotkanie reprezentantów Ikei z przedstawicielami resortów gospodarki i ochrony środowiska oraz ambasadorem Szwecji. Dowiedzieliśmy się także, że koncern dał rządowi czas na znalezienie rozwiązania do końca maja.

Mazurskie zagłębie mebli

Ikea zainteresowana jest tym regionem, bo ma na jego terenie swoje fabryki i tartak je obsługujący. - Mamy już jeden zakład w Wielbarku koło Szczytna, a dwa kolejne, czyli fabryka mebli i płyt wiórowych są na etapie montażu maszyn - mówi nam Wojciech Chlubek, dyrektor ds. zaopatrzenia w Swedwood Poland, zarządzającej fabrykami produkującymi dla Ikei. O nowej fabryce nie chcą jednak mówić. - Prowadzimy różne rozmowy na temat nowych inwestycji, ale żadnych decyzji o nowych lokalizacjach nie ma - mówi "Parkietowi" Marek Wróblewski z zarządu Swedwoodu. Dodaje, że na razie Ikea rozbudowuje zakłady już istniejące.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego