Licencja Bud-Banku już nie jest do kupienia

Bank Gospodarstwa Krajowego zdecydował, że jedno z niewielu niewykorzystanych zezwoleń na prowadzenie banku zniknie z rynku

Aktualizacja: 27.02.2017 14:01 Publikacja: 21.05.2008 09:00

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na zmianę statutu Bud-Banku, polegającą na pozbawieniu spółki charakteru bankowego. Należąca do państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego spółka nie prowadziła działalności operacyjnej od kilku lat. Mimo to Bud-Bank mógł być atrakcyjnym aktywem BGK - dzięki temu, że zachował licencję bankową. W przeszłości zdarzało się bowiem, że spółki "wyposażone" w zezwolenie były sprzedawane. Nabywcy mogli dzięki temu uniknąć długotrwałej procedury w nadzorze bankowym.

Próby sprzedaży

Sam BGK był bliski sprzedania Bud-Banku inwestorom z Ukrainy. Nieoficjalnie wiadomo, że pojawieniu się kapitału ze Wschodu w sektorze sprzeciwił się nadzór. W ostatnich latach pojawiały się pogłoski, że zainteresowanie Bud-Bankiem przejawiały spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. System SKOK od trzech lat zabiega o uzyskanie licencji bankowej. To chyba najdłuższy proces licencyjny w historii polskiego nadzoru. Oficjalnie jednak Kasa Krajowa SKOK zaprzeczała, że starała się o Bud-Bank.

BGK podjął decyzję o zmianie statutu spółki po styczniowych zapowiedziach Komisji, że nie będzie się już zgody na handel licencjami. Bud-Bank może się teraz zająć zarządzaniem nieruchomościami.

Były i kredyty w jenach

Ciekawa jest sama historia banku. Działał wcześniej na rynku finansowania nieruchomości. Prowadził m.in. Fundusz Hipoteczny, powołany na początku lat 90. przez rząd wspólnie z międzynarodowymi instytucjami finansowymi dla rozwijania bankowości hipotecznej w Polsce. Niedługo przed zakończeniem działalności zarząd Bud-Banku zapowiedział ofertę kredytów hipotecznych denominowanych w japońskich jenach. Mimo niższego oprocentowania, nie spotkała się ona z dużym odzewem.

ECM rusza na Wyspy

KNF zgodziła się także, aby ECM Dom Maklerski prowadził działalność na terenie Wielkiej Brytanii, nie otwierając oddziału. Spółka, która jest częścią grupy finansowej ECM notowanej na NewConnect, chce umożliwić klientom z Londynu zapisywanie się na oferty polskich debiutów. - Widzimy zainteresowanie naszym rynkiem - przyznaje Marcin Raszkowski, członek zarządu ECM DM.

Komisja wydała też zgodę na prowadzenie działalności maklerskiej przez spółkę Doradztwo dla Polskich Przedsiębiorstw Securities.

KNF nałożyła dość dużą karę (150 tys. zł) na GE Debt Management TFI. To efekt nieprawidłowości przy otwarciu i prowadzeniu Niestandaryzowanego Funduszu Sekurytyzacyjnego. Rafał Prądzyński, zarządzający aktywami funduszu, nie chciał z nami rozmawiać.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego