Rolnicy dostaną mniej

Komisja Europejska proponuje stopniową redukcję dopłat bezpośrednich. Zaoszczędzone środki mają być przeznaczone na rozwój obszarów wiejskich. Czy rządy państw członkowskich zaakceptują plany Brukseli?

Aktualizacja: 27.02.2017 14:01 Publikacja: 21.05.2008 09:04

Komisja Europejska zaproponowała stopniowe obniżanie dopłat bezpośrednich dla rolnictwa. Redukcje najbardziej dotkną duże gospodarstwa. Dobra wiadomość jest taka, że Polska mechanizmem modulacji - bo tak nazywa się cięcie subwencji - zostanie objęta później niż "stare" państwa członkowskie Unii Europejskiej. Czy państwa członkowskie zaakceptują plany Brukseli?

Bruksela proponuje

We wtorek komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi Mariann Fischer Boel przedstawiła w Brukseli projekt zmian legislacyjnych, który Komisja Europejska przygotowała po zakończeniu przeglądu wspólnej polityki rolnej znanego jako Health- Check. Dokument zakłada, że od 2009 r. coraz większa część płatności bezpośrednich będzie przekazywana na cele związane z rozwojem obszarów wiejskich. Redukcja dopłat bezpośrednich będzie tym większa, im wyższe środki dostaje gospodarstwo rolne. Na przykład w grupie gospodarstw uzyskujących od 5 tys. do 100 tys. euro rocznie, dopłaty będą pomniejszone o 7 proc. w przyszłym roku i o 9 proc. w 2010 r. Gospodarstwa otrzymujące rocznie więcej niż 300 tys. euro, stracą odpowiednio 16 i 18 proc. W 2012 r. dopłaty w tej grupie zmaleją o 22 proc.

Polska si´ zgadza, bo wzi´to pod uwag´ jej postulaty

Jeszcze tydzień temu minister rolnictwa Marek Sawicki twierdził, że nie zgodzi się na wprowadzenie mechanizmu modulacji, dopóki polscy rolnicy nie będą otrzymywać takich samych dopłat, jak ich konkurenci z Europy Zachodniej. Dzisiaj już nie jest taki stanowczy.

- Nie róbmy problemu z 3-proc. obniżki dopłat - mówi "Parkietowi" Sawicki. Dodaje, że ponad 74 proc. gospodarstw w Polsce otrzymuje środki mniejsze niż 5 tys. euro, więc w ich przypadku w ogóle nie będzie mechanizmu modulacji. Sawicki podkreśla, że inne zmiany proponowane przez Komisję Europejską są korzystne dla polskich rolników.

- Występowaliśmy o podniesienie kwot mlecznych i Bruksela proponuje, aby rosły one stopniowo o 1 proc. co roku pomiędzy 2009 i 2013 r. - wyjaśnia szef resortu rolnictwa. - Chcieliśmy, aby pozwolono nam dłużej niż do 2009 r. stosować system płatności do hektara i Komisja Europejska daje nam taką możliwość do 2013 r. - wylicza Sawicki. Jego zdaniem, sukcesem w negocjacjach z Komisją Europejską jest także odłożenie w czasie wprowadzenia w Polsce zasad związanych z ochroną środowiska i bezpieczeństwem żywności w produkcji rolnej. - Rolnicy mają więcej czasu na dostosowanie się do tych surowych wymogów - cieszy się Sawicki.

Pozostałe zmiany

Bruksela zaproponowała także, aby po 2015 r. całkowicie znieść limity produkcji mleka. Polski minister rolnictwa pytany o tę kwestię jeszcze przed ogłoszeniem Health-Check powiedział, że jeśli Bruksela zechce całkowicie znieść kwotowanie mleka, to trzeba się będzie nad tym poważnie zastanowić. - Polska, Niemcy i Francja są największymi beneficjantami tego systemu, więc być może należy chronić ten rynek - mówi Sawicki.

Komisja Europejska zapowiada ograniczenie instrumentów rynkowych. Prowadzony będzie skup interwencyjny pszenicy. W przypadku pozostałych zbóż stosowanie tego mechanizmu zostanie zawieszone. Zniesiona zostanie interwencja na rynku ryżu oraz - i tak nieużywana od 20 lat - na rynku wieprzowiny.

Unia wycofa się z wypłacania dotacji za odłogowanie gruntów oraz z dopłat do roślin energetycznych. - Przy obecnych cenach paliw utrzymywanie tych dopłat nie ma większego sensu - powiedział Jerzy Plewa z Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi KE.

5 lat po reformieW 2003 r. Komisja Europejska wprowadziła w życie reformę wspólnej polityki rolnej. Od tamtej pory wzrósł popyt na żywność. Coraz poważniejsza jest międzynarodowa konkurencja. Wyzwaniem dla europejskiego rolnictwa są także nagłe zmiany klimatu. W tej sytuacji Bruksela zaproponowała nowe rozwiązania, które mają pomóc rolnikom produkować więcej i zapewnić większą elastyczność wobec zmian na rynku.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego