Fundusze są coraz tańsze. Ale nie w Polsce

Aktualizacja: 27.02.2017 14:19 Publikacja: 23.05.2008 06:15

1,46 proc. wynosi średnio na świecie roczny koszt uczestnictwa w funduszu akcji, jaki ponosi klient - wynika z danych Investment Company Institute, amerykańskiej firmy monitorującej globalny rynek funduszy inwestycyjnych, za 2007 r. To mniej niż w roku poprzednim. Opłaty systematycznie spadają od 2003 r., kiedy osiągnęły poziom około 1,7 proc.

- To wynik wzrostu liczby programów emerytalnych, w ramach których fundusze sprzedawane są bez opłat dystrybucyjnych oraz zwiększonej konkurencji i wywołanej tym wojny cenowej - wyjaśniają analitycy ICI w raporcie.

Na polskim rynku przeciętna roczna opłata za zarządzanie w funduszach akcji wynosi, jak wynika z danych Analiz Online, 3,83 proc. wpłacanego kapitału. Do tego dochodzi opłata dystrybucyjna, której stawka waha się od 4 proc. do nawet 5,5 proc.

Dlaczego polskie fundusze są drogie?- Jeżeli spojrzymy na to pod kątem relacji podaży i popytu, polskie fundusze wcale za drogie nie są. Skoro klienci godzą się kupować je za obowiązującą cenę, to znaczy, że rynek jest zrównoważony - komentuje Katarzyna Siwek, szef działu analiz w Expanderze. Dodaje, że gdyby pojawiła się okazja zdobycia większego udziału w rynku dzięki obniżce opłat, prawdopodobnie niejedno TFI szybko skorzystałoby z takiej szansy, aby zadowolić swoich akcjonariuszy. Wygląda zatem na to, że na polskim rynku TFI zależność między stawką opłat a wartością sprzedaży jest słaba.

Podobnie uważa Maciej Brysławski, wiceprezes Superfund TFI. - Obniżanie progów wejścia czy opłat jest działaniem najprostszym z możliwych, ale to tylko uruchomi lub nasili walkę cenową - mówi. Dodaje, że naprawdę istotna jest jakość samego produktu i wyniki w długim okresie. To, czy koszt nabycia jest wyższy czy odwrotnie, nie ma dużego znaczenia wobec zadowolenia klienta z samej inwestycji.

Inaczej jest na świecie. Dane ICI wskazują, że klienci wybierają fundusze z niższymi opłatami. Średnia roczna stawka, jaką faktycznie zapłacili w 2007 r. uczestnicy funduszy akcji, wyniosła 0,86 proc., czyli o 0,6 pkt proc. mniej niż średnia stawka oferowana w dostępnych na rynku funduszach.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego