Inwestorzy na urlopach, GPW traci

WARSZAWA, 23 maja (Reuters) - W piątek główny indeks warszawskiej giełdy WIG20 stracił ponad 1 procent, gdyż wzrost cen ropy pogorszył nastój na światowych rynkach, a wzrostom nie sprzyjał fakt, że część inwestorów wyjechała na długi weekend, powiedzieli maklerzy. Polska jest ciągle drogim rynkiem, dodają zarządzający.

Aktualizacja: 27.02.2017 14:28 Publikacja: 23.05.2008 18:44

"Spadek na sesji w Warszawie wynika ze sporych spadków w środę w USA, poza tym wielu inwestorów nie ma z powodu długiego weekendu. Wydaje mi się, że zagraniczni inwestorzy raczej nie kupują akcji. Jest trochę zagranicznej podaży" - powiedział makler DI BRE banku Grzegorz Strublewski.

"Jeśli w USA będą spadki to możemy zobaczyć spadki również w Polsce. Nastrój na świecie nie jest zbyt optymistyczny. Wysoka cena ropy powoduje, że analitycy i ekonomiści obawiają się o wzrost gospodarczy" - dodał.

O godzinie 16.15 kurs akcji Banku Pekao SA tracił 2,8 procent. Część maklerów tłumaczy spadek kosztami wynikającymi z połączenia z częścią Banku BPH SA.

"Nastawienie inwestorów do Pekao się pogorszyło. Są informacje, że nie do końca wszystko idzie gładko z połączeniem. Część analityków nie ma pewnych danych, które może analizować. Ciężko prognozować wynik banku przy kosztach związanych z połączeniem" - powiedział Strublewski.

Część zarządzających uważa, że Polska jest ciągle drogim rynkiem porównując ceny akcji z innymi rynkami regionu. A co więcej gdy krajowi inwestorzy instytucjonalni będą mogli inwestować więcej za granicą, może to wpłynąć na zniżkę kursów akcji.

"Polska jest ciągle drogim rynkiem w porównaniu z Rosją czy Turcją. Wskaźnik cena zysk zszedł w Polsce z poziomu 14 do około 11, a w Turcji spółki są wyceniane średnio na poziomie 9-9,5 cena/zysk. Perspektywa wzrostu w Polsce nie uzasadnia aż tak wysokiej ceny" - powiedziała zarządzająca w Pictet Asset Management Agne Zitkute.

"3,5 razy wartość księgowa w przypadku banków w Polsce nie jest zbyt atrakcyjnym poziomem cenowym. Jeśli fundusze inwestycyjne i emerytalne będą mogły inwestować więcej za granicą, może to mieć negatywny wpływ na polski rynek akcji, szególnie jeśli można kupić bank za równowartość wartości księgowej za granicą" - dodała Zitkute.

************************** STAN RYNKU NA ZAMKNIĘCIU************************************

Indeks WIG20: spadek o 1,32 procent do 2.908,59 punktu.

Obroty w notowaniach ciągłych: 0,9 miliarda złotych.

Spółki o największym udziale w obrotach: KGHM - spadek o 1,44 proc. do 109,40 zł; TPSA - wzrost o 0,05 proc. do 20,95 zł; PKO BP - spadek o 0,63 proc. do 49,19 zł; TVN - spadek o 1,04 proc. do 19,00 zł.

(Autor: Marcin Goettig; Redagował: Paweł Bernat)

(([email protected]; +48 22 6539720; Reuters Messaging: [email protected])) lplint

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego