Cisza przed serią przejęć?

Aktualizacja: 27.02.2017 14:19 Publikacja: 24.05.2008 10:21

Po zakupie Centrum Medycznego LIM przez fundusz Mid Europa Partners, ucichły spekulacje o przejęciach przez ubezpieczycieli firm medycznych. - To nie znaczy, że nic się nie dzieje i nikt z nikim nie rozmawia - mówi Stanisław Borkowski, przewodniczący komisji ubezpieczeń zdrowotnych przy Polskiej Izbie Ubezpieczeń, członek zarządu TU Allianz Polska.

Zakłady nie przyznają, że interesowały się firmą LIM. - PZU nigdy nie ogłaszał chęci zakupu jakiegokolwiek providera usług medycznych - mówi Michał Witkowski, rzecznik spółki.

CM LIM interesował się PZU Życie, spółka córka PZU.

- Nie potwierdzamy starań o LIM - odpowiada rzecznik Generali Paweł Wróbel.

Odpowiedzi ubezpieczycieli są zupełnie różne, jeśli zapyta się ich o plany. - Świadczenie usług medycznych to zupełnie inna kwestia niż np. oferowanie ubezpieczeń zdrowotnych. Obecnie nie będziemy ogłaszali swoich planów w tym zakresie - twierdzi rzecznik PZU.

Generali z kolei przyznaje, że jest zainteresowane ubezpieczeniami zdrowotnymi. - Obecnie rynek ten jest głównie rynkiem grupowym i taką ofertę chcemy rozwijać. Planujemy również wprowadzenie ubezpieczeń indywidualnych w 2009 r. Będzie to uzależnione od tego, czy pojawią się ułatwienia podatkowe i ruszy reforma służby zdrowia - mówi Wróbel.

Nieoficjalnie wiadomo też, że Generali stale sonduje rynek w poszukiwaniu ciekawych providerów usług medycznych w celu ich przejęcia. - Można podejrzewać, że w przypadku Generali, które stawia na ubezpieczenia grupowe i medycynę pracy, poszukuje małego providera - mówi Borkowski.

Po co towarzystwa chcą łączyć działalność ubezpieczeniową z medyczną? Wtedy mogą zarówno zbierać pieniądze ze sprzedaży polis zdrowotnych i abonamentów firmowych, jak i ze świadczenia usług medycznych we własnych placówkach. Od końca ubiegłego roku taką łączoną działalność prowadzi u nas szwedzki Medicover.

Rynek prywatnych usług zdrowotnych wart jest ponad 20 mld zł. Jeśli Polska pójdzie śladem Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii, gdzie około 10 proc. obywateli ma prywatne polisy medyczne, ubezpieczyciele oferujący takie produkty mogliby zbierać rocznie ze składek od 4,6 do nawet 9 mld zł.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego