Niewiele efektów, kolejne zapowiedzi

Donald Tusk podsumował pół roku działalności swojego rządu. Zdaniem premiera, największe sukcesy jego gabinetu to podwyżki dla nauczycieli i ugoda z celnikami

Aktualizacja: 27.02.2017 14:20 Publikacja: 24.05.2008 10:28

Największe sukcesy tego rządu to: skuteczniejsza polityka zagraniczna, podwyżki wynagrodzeń nauczycieli przy jednoczesnym zmniejszaniu deficytu budżetowego oraz zażegnanie konfliktu z celnikami - tak Donald Tusk podsumował w piątek pół roku działalności swojego gabinetu. Premier dodał, że zadaniem rządu nie jest wprowadzanie rewolucyjnych zmian, ale zapewnienie stabilizacji w kraju i usprawnienie funkcjonowania państwa. Ma to tłumaczyć, dlaczego PO nie realizuje zapowiadanych przez siebie reform.

500 kilometrów autostrad

- Nie zbudowaliśmy autostrad i dróg ekspresowych, bo najpierw trzeba było przeanalizować, co w Polsce przeszkadza je budować - powiedział premier. Stwierdził, że teraz, gdy już wiadomo, jakie są bariery w rozwoju infrastruktury drogowej, prace budowlane ruszą pełną parą. - Jestem pewien, że jeszcze latem podpiszemy umowy na rozpoczęcie budowy 500 km autostrad - obiecał Donald Tusk. Dodał, że kierowany przez Cezarego Grabarczyka resort infrastruktury powoła specjalne zespoły zadaniowe, które dziesięciokrotnie przyspieszą procedury związane z przygotowaniami do budowy dróg i autostrad.

Pomostówki

nie dla wszystkich

Tusk zapowiedział, że jeszcze w tym roku rozpocznie się reforma emerytalna. Do Sejmu ma trafić pakiet ustaw "50+", ograniczających możliwość przechodzenia na wcześniejsze emerytury i oferujących wsparcie dla osób po pięćdziesiątym roku życia, które chcą podjąć pracę.

Rząd będzie negocjował z Komisją Europejską w sprawie przedstawionego przez nią pakietu klimatycznego.

- Zmniejszanie emisji CO2 jest istotne, ale nie ulegniemy lobby preferującemu inne źródła energii pod pretekstem ekologii. Stawiamy na węgiel - powiedział Donald Tusk. Dodał, że Polska ma duże zasoby węgla kamiennego i brunatnego, więc zamierza je wykorzystywać, chociaż zostaną podjęte prace naukowe, aby zużycie tego surowca było bardziej przyjazne dla środowiska.

W podatkach bez zmian

- W 2008 i 2009 r. nie będzie żadnych obniżek podatków, poza tymi, które już zostały zaakceptowane przez Sejm - poinformował Donald Tusk. Wyjaśnił, że wymyślone jeszcze przez poprzedni rząd zasiłki rodzinne, obniżenie składki rentowej oraz wprowadzenie dwustopniowej skali podatkowej będą kosztować budżet około 27 mld zł. - Ponadto program konwergencji wymusza na nas obniżanie deficytu budżetowego o 0,5 pkt proc. PKB przez najbliższe trzy lata, co zmniejszy dochody budżetowe o kolejne 7 mld zł - wyjaśnił minister finansów Jan Vincent-Rostowski. Premier dodał, że być może konieczne będzie referendum w sprawie przystąpienia Polski do strefy euro.

Tusk poinformował, że osiągnięto z PSL porozumienie w sprawie podatku liniowego. - Reforma finansów w tym zakresie nastąpi najwcześniej w 2010 r. - poinformował premier. Powiedział, że będzie to możliwe, jeśli koalicja porozumie się z prezydentem oraz lewicą w Sejmie.

Czego nie

zrobił rząd?

> reforma finansów publicznych została odsunięta w czasie;

> podatek liniowy wprowadzony będzie później, niż zapowiadano;

> zamiast nowych dróg mamy tylko zapowiedź podpisania umów na budowę 500 km autostrad (zgodnie z planem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w 2008 r. należy rozpocząć budowę 642 km autostrad);

> nie widać zapowiadanych zmian mających ułatwić działalność gospodarczą - nadal brak "jednego okienka";

> ciągle nie wiadomo, jak rząd zamierza zreformować zadłużoną służbę zdrowia;

> nie zniesiono ustawy o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, która nakłada konieczność uzyskania pozwolenia na prowadzenie dużego sklepu;

> nie przyspieszono prac mających doprowadzić do uruchomienia projektów realizowanych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego;

> nie obniżono pozapłacowych kosztów pracy.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego