Narodziny giganta

Aktualizacja: 27.02.2017 14:19 Publikacja: 24.05.2008 10:32

Połączenie Deutsche Postbanku z należącym do Allianza Dresdner Bankiem i Commerzbankiem utworzyłoby największy w Niemczech bank detaliczny. Oznaczałoby to detronizację długoletniego lidera tego segmentu rynku Deutsche Banku.

Nowa grupa miałaby około 2750 oddziałów i ponad 20 milionów klientów w Niemczech, w porównaniu z 987 oddziałami i 9,7 mln klientów Deutsche Banku. O tym, że Allianz i Commerzbank złożyły wspólną ofertę przejęcia banku pocztowego opiewającą na 10 mld euro, napisał "Manager-Magazin", powołując się na anonimowe źródła.

- Powstałby niewątpliwie prawdziwy gigant na tym rynku, tylko nie wiadomo jeszcze, jak zareaguje na tę ofertę Deutsche Bank - uważa Stefan Mueller z frankfurckiej firmy Priopretary Partners.

Największe niemieckie banki przygotowują się do przejęcia Postbanku od czasu, gdy Deutsche Post, jego większościowy udziałowiec, zapowiedział w zeszłym roku, że rozważana jest sprzedaż spółki z siedzibą w Bonn. Przejęcie Postbanku, mającego 14,5 mln klientów i 850 oddziałów, daje rzadką okazję przechwycenia znaczącego udziału w niemieckim rynku detalicznej bankowości, zdominowanym przez lokalne kasy oszczędnościowe.

Frankfurcka giełda dobrze przyjęła informację "Manager-Magazin". Kurs akcji Postbanku wzrósł o 3,9 proc., 2,1 proc. zyskały papiery Deutsche Post, o 2,6 proc. skoczyły walory Commerzbanku, a akcje Allianza zdrożały o 0,5 proc. Natomiast papiery wielkiego nieobecnego, Deutsche Banku, straciły o, 9 proc.

Takie połączenie byłoby wstrząsem dla niemieckiej bankowości, wciąż bardziej rozdrobnionej od francuskiej czy brytyjskiej. Konkurencja między bankami niekorzystnie odbija się na ich rentowności. Zwłaszcza że pięć największych prywatnych niemieckich banków ma zaledwie 12-proc. udział w szacowanym na bilion euro rynku kredytów konsumpcyjnych. W połowie maja Citigroup poinformował, że rozważa sprzedaż posiadającego około 340 oddziałów banku detalicznego w Niemczech. - Przy obecnej strukturze niemieckiej bankowości, każda firma, która zdoła połączyć kilka elementów, będzie mogła kolosalnie zwiększyć udział w rynku - uważa Peter Braendle ze Swisscanto w Zurych.

Bloomberg

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego