Astra negocjuje nie tylko z TVP

Nowa satelitarna platforma cyfrowa TVP z udziałem Astry powstanie w 2009 r. Właściciel sieci satelitów planuje ekspansję na rynku internetu

Aktualizacja: 27.02.2017 13:55 Publikacja: 30.05.2008 08:11

Astra Polska prowadzi rozmowy z kilkoma podmiotami w sprawie utworzenia narodowej platformy cyfrowej uzupełniającej system cyfrowej telewizji naziemnej. Do tej pory informowała, że potencjalnym partnerem w tym projekcie może być tylko telewizja publiczna. Jak się dowiedział "Parkiet", w negocjacjach uczestniczą też inne duże polskie firmy.

Są inni zainteresowani

- Czekamy jeszcze na decyzję potencjalnego partnera, ponieważ nie możemy i nie chcemy tak wielkiego projektu zrealizować w Polsce samodzielnie - mówi prezes polskiego oddziału Astry Krzysztof Surgowt. Dodaje, że takim partnerem może być TVP. - Nie ukrywam jednak, że równolegle prowadzimy rozmowy z innymi, bardzo dużymi podmiotami, które ostatnio wykazują niezwykłe zainteresowanie współpracą z nami - informuje Surgowt. Na pytanie o to, czy są to obecni na polskim rynku nadawcy telewizyjni, odpowiada, że jest jeszcze za wcześnie na ujawnianie takich informacji. - Dla dobra prowadzonych negocjacji muszę zachować nazwy tych firm w tajemnicy - mówi prezes.

Surgowt przypomina, że telewizja publiczna już dzisiaj otworzy oferty złożone na obsługę tworzonego przez nią multipleksu cyfrowego. W związku z tym uważa, że nowa platforma telewizyjna TVP wystartuje najpóźniej w 2009 r. - Byłbym zdziwiony, gdyby tak się nie stało - stwierdza prezes Astry.

Internet z satelity

Astra zamierza też zintensyfikować swoje działania, jeśli chodzi o rynek szerokopasmowego internetu.

- Dzięki naszej usłudze "astra2connect" (A2C) chcemy zapewnić powszechny dostęp do szerokopasmowego internetu na terenach, gdzie nie jest to możliwe za pomocą dotychczas stosowanych technologii naziemnych, takich jak ADSL czy Wimax - mówi Surgowt. Dodaje, że z przeprowadzonych na zlecenie jego firmy badań wynika, że na obszarach, na których nie ma i nigdy nie będzie infrastruktury naziemnej potrzebnej do oferowania szerokopasmowego internetu, znajduje się obecnie około 2 mln gospodarstw domowych. - To oznacza, że z naszych usług może skorzystać prawie 8 mln Polaków - zaznacza Surgowt.

Dla wsi za drogo

Zdaniem ekspertów, barierą w powszechnym korzystaniu z technologii proponowanej przez Astrę jest koszt urządzeń potrzebnych do połączenia z internetem przez satelity. Sam modem kosztuje obecnie około 350 euro.

- Telefony komórkowe i dekodery do odbioru płatnej telewizji też są kosztowne, a nie powoduje to spadku zainteresowania klientów, bo urządzenia są dotowane - odpowiada Surgowt. Dodaje, że jego firma prowadzi rozmowy z kilkoma operatorami telekomunikacyjnymi, którzy zapewne dofinansują zakup urządzeń potrzebnych do korzystania z A2C.

Astra Polska jest jednym z europejskich oddziałów największego światowego operatora satelitarnego SES. Z jej usług korzystały RMF i Wizja TV.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego