Jeśli ceny ropy pozostaną na obecnym poziomie będzie szansa na wyhamowanie cen na stacjach, jednak o obniżkach możemy na razie zapomnieć. Chyba, że po ostatnich dyskusjach na temat wysokich cen paliw ostatecznie Ministerstwo Finansów ugnie się i obniży czasowo akcyzę na paliwa, podało Biuro Maklerskie Reflex w raporcie tygodniowym.
Ceny paliw na stacjach podążają w kierunku 5 zł za litr. W tym tygodniu obserwujemy niestety dalsze podwyżki cen, jedynym optymistycznym sygnałem jest na dzień dzisiejszy fakt, iż ich skala maleje. O ile tydzień temu diesel na stacjach podrożał średnio o 14 groszy na litrze, to w tym tygodniu podwyżki wynoszą średnio ok. 8 groszy na litrze. Podobnie w przypadku benzyn, które przed ostatnim długim weekendem potaniały o 6 - 8 gr/l, teraz drożeją średnio o 5-6 groszy na litrze. Średnia cena benzyny Eurosuper 95 w tym tygodniu kształtuje na poziomie ponad 4,59 zł/l, a oleju napędowego 4,67 zł/l. Oznacza to, że za litr benzyny Eurosuper 95 płacimy średnio 16 groszy więcej niż miesiąc temu i 12 groszy więcej niż na koniec maja ubiegłego roku. Olej napędowy podrożał w ciągu miesiąca o 39 groszy na litrze i o blisko 1 zł/l w porównaniu z końcem maja ubiegłego roku.
Wyhamowuje skala podwyżek na krajowym rynku hurtowym spowodowana korektą cen ropy i diesla na rynku światowym. W konsekwencji jeśli ceny ropy pozostaną na obecnym poziomie ok. 128 $/bbl będzie szansa na wyhamowanie cen na stacjach, jednak o obniżkach możemy na razie zapomnieć. Chyba, że po ostatnich dyskusjach na temat wysokich cen paliw ostatecznie Ministerstwo Finansów ugnie się i obniży czasowo akcyzę na paliwa.
W ostatnim tygodniu obserwowaliśmy dużą zmienność notowań cen na rynku ropy. W konsekwencji z rekordowo wysokich poziomów rzędu 135 $/bbl cena w Nowym Yorku spadła w ciągu dzisiejszego dnia, co prawda na krótko, do poziomu poniżej 125 $/bbl. Powodem korekty w dół jest umocnienie dolara wobec euro i obawy o spadek popytu na roę i paliwa w wyniku wysokich cen. Ceny spadały mimo wczorajszego raportu Departamentu Energii, który zdecycowanie odbiegał od oczekiwań rynku i wykazał: spadek zapasów ropy o 8,9 mln bbl, spadek zapasów benzyn o 3,3 mln bbl oraz wzrost zapasów destylatów o 1,64 mln bbl.
(ISB/ Reflex)