Generali liczy na banki spółdzielcze

Nawet 350 banków, zrzeszanych przez Bank Polskiej Spółdzielczości, będzie mogło oferować produkty Generali

Aktualizacja: 27.02.2017 11:32 Publikacja: 16.06.2008 06:37

Generali zacieśnia współpracę z Bankiem Polskiej Spółdzielczości i z zrzeszanymi przez niego 350 bankami spółdzielczymi. Niedawno została podpisana umowa, dzięki której banki spółdzielcze mogą nawiązywać współpracę w ramach usług bancassurance z towarzystwem majątkowym i życiowym Generali.

To dopiero początek

- Współpracujemy z Generali od lat. Teraz te same usługi, które były dostępne dla nas, będą mogły oferować swoim klientom zrzeszane przez nas banki spółdzielcze - mówi Piotr Pokropek, wiceprezes Banku Polskiej Spółdzielczości. - Mogą one już w tej chwili przystępować do współpracy z Generali na zasadzie dobrowolności. Towarzystwo będzie je do tego przekonywało w rozmowach - dodaje Pokropek.

Potwierdza to rzecznik ubezpieczyciela Paweł Wróbel. - W lipcu dopiero zaczynamy cykl spotkań. Będziemy rozmawiali z przedstawicielami banków zrzeszonych i przekonywali ich do tego, by sprzedawali nasze produkty - mówi.

Umowa między BPS a Generali przewiduje, że banki będą mogły oferować w połączeniu z różnego rodzaju kredytami (hipotecznym, odnawialnym, gotówkowym) np. ubezpieczenie budynków w trakcie budowy i ubezpieczenie od niezdolności do pracy na skutek nieszczęśliwego wypadku. Będzie także dostępne ubezpieczenie na życie dla rolników połączone z kredytem.

Ile banków do tej pory zdecydowało się na powiązanie swojego biznesu z Generali? - Dopiero rozpoczynamy współpracę - odpowiada Wróbel.

Nie jest jeszcze ustalone, czy Generali będzie musiało po przekonaniu banku spółdzielczego do współpracy podpisywać z nim oddzielną umowę. - Być może wystarczy tylko ta ramowa, zawarta z BPS-em, lub aneks do niej. W tej chwili o tym rozmawiamy - mówi Wróbel. Dodaje, że dzięki dotychczasowej kooperacji z BPS dołączenie do współpracy banków zrzeszonych nie będzie na pewno procesem skomplikowanym.

Klienci spółdzielczych

muszą być cierpliwi

Według Pokropka, także z innych względów potrzeba jeszcze czasu, by klienci banków spółdzielczych mieli dostęp do produktów Generali. - Gdy bank zdecyduje się na współpracę, musi upłynąć trochę czasu do momentu zaoferowania produktu, bo trzeba przygotować odpowiednie dokumenty i przeszkolić pracowników - tłumaczy Pokropek.

- Teraz Generali prowadzi działania zmierzające do ustalenia harmonogramu szkoleń dla pracowników banków spółdzielczych oraz przygotowania rozwiązań informatycznych, niezbędnych do obsługi ubezpieczeń - potwierdza Agnieszka Święcka, rzecznik prasowy Banku Polskiej Spółdzielczości.

Ciastko jest spore

- Bardzo zależy nam na współpracy z bankami spółdzielczymi - zapewnia Wróbel. Słowa rzecznika nie dziwią, gdy spojrzy się na to, co ma do zaoferowania jako partner BPS. Wraz z 350 bankami spółdzielczymi tworzy największe zrzeszenie bankowości spółdzielczej w Polsce. Świadczy usługi bankowe poprzez sieć prawie 2,2 tys. placówek bankowych i 2,7 tys. bezprowizyjnych bankomatów. - To jest rynek o dużym potencjale. A teraz jest bardzo dobry czas do jego zagospodarowania - mówi Rafał Lerski, analityk Expandera, który kiedyś pracował w BPS.

Jednak według ekspertów, rozwinięcie współpracy na skalę zadowalającą ubezpieczyciela będzie trudne. - Banki spółdzielcze są konserwatywne. Może być ciężko je przekonać do oferowania nowoczesnych produktów lub stosowania nowatorskich rozwiązań finansowych - mówi Lerski. Analityk Expandera dodaje, że na pewno czeka Generali ciężka praca, by przekonać większość banków do współpracy.

Co z kooperacji będą miały banki? - Uważamy, że współpraca z tymi instytucjami w ramach bancassurance otwiera dla nich wiele nowych możliwości, związanych z rozszerzeniem oferty produktowej i z podniesieniem poziomu satysfakcji klientów z usług finansowych. Bancassurance nabiera coraz większego znaczenia na rynku i będzie w najbliższych latach coraz bardziej się rozwijało - twierdzi dyrektor departamentu bancassurance w Generali Wojciech Trybuszkiewicz.BPS nie jest pierwszy

Bank Polskiej Spółdzielczości nie jest jedyną tego rodzaju instytucją, która współpracuje z ubezpieczycielami. Dla przykładu, Mazowiecki Bank Regionalny oferuje cztery usługi bancassurance we współpracy z Polisą Życie. Umowa w tej sprawie została podpisana w połowie 2006 r. - Banki, które zrzeszamy, także mogą sprzedawać te produkty - mówi Jakub Pilzak z działu sprzedaży MBR.

Trzeci na polskim rynku bank zrzeszający podmioty spółdzielcze, Gospodarczy Bank Wielkopolski, prowadzi tego typu współpracę z grupą Concordia.

Wśród banków spółdzielczych można znaleźć też takie, które mają indywidualne umowy z ubezpieczycielami. Przykładem jest Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, który oferuje produkty ubezpieczające mienie, tworzone przez spółkę majątkową PZU.

BPS już wcześniej oferował produkty Generali. Klienci banku mogli skorzystać z ubezpieczenia na wypadek śmierci oraz nieszczęśliwych wypadków i z ubezpieczenia na wypadek utraty pracy jako dodatkowego zabezpieczenia kredytu.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego