AAA Auto może opuścić Polskę

Notowana w Pradze spółka szuka sposobów na poprawienie kondycji finansowej. Pomogłoby w tym pozbycie się części aktywów, w tym w Polsce

Aktualizacja: 27.02.2017 11:50 Publikacja: 18.06.2008 08:07

Firma sprzedająca używane samochody skłania się ku opuszczeniu naszego kraju. Osiągane na polskim rynku wyniki nie spełniają oczekiwań, a AAA Auto musi oszczędzać, gdzie się da.

O planach dalszej restrukturyzacji przynoszącej straty spółki napisał tygodnik "Czech Business Weekly". Wygląda na to, że jedynie z rozwoju na rynkach czeskim i słowackim AAA Auto jest zadowolone. Decyzja co do ewentualnego wyjścia z Polski zapaść ma w końcu czerwca. - Nie chciałbym przedstawiać żadnych przewidywań. Mam na ten temat jasne zdanie, ale ta kwestia musi zostać omówiona przez zarząd - powiedział tygodnikowi Kamil Ziegler, dyrektor departamentu gospodarczego firmy.

Największy dystrybutor używanych aut w Europie Środkowej ma dziś w Polsce trzy salony sprzedaży. Najbardziej okazały znajduje się w Piasecznie pod Warszawą. W 2007 r. Polacy kupili od AAA Auto 4423 samochody. Czesi narzekają na to, że do naszego kraju trafia zbyt dużo starych pojazdów importowanych z Zachodu, a także na rosnące koszty pracy.

W ubiegłym roku mówiło się, że spółka kapitał na rozwój będzie chciała pozyskać na GPW. Ostatecznie we wrześniu 2007 r. doszło do debiutu na giełdzie w Pradze. Od tamtego czasu akcje dilera straciły prawie 2/3 swojej wartości. W tym roku spośród spółek wchodzących w skład głównego indeksu PX jedynie Orco Property Group przynosi inwestorom większe straty niż AAA Auto.

Jak pisze "Czech Business Weekly", firma skłania się też do likwidacji jedynego oddziału w Rumunii, który w minionym roku sprzedał 2641 samochodów, co oznacza spadek o prawie 500 sztuk. Wcześniej zamknięto już jedną placówkę na Węgrzech. Czesi wyprzedają też kolejne nieruchomości w Polsce i krajach regionu.

Ostatnie dwa kwartały AAA Auto zakończyło stratami. Ziegler nie chciał pokusić się o prognozę wyników w dalszej części tego roku. Powiedział tylko, że kierownictwo firmy chciałoby zakończyć go na plusie, jeśli chodzi o zysk EBITDA.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego