Architekci, urbaniści oraz inżynierowie z krajów Unii Europejskiej będą mogli wykonywać swój zawód w Polsce na tych samych zasadach, co obywatele polscy. Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa i urbanistów oraz ustawy Prawo budowlane.

Dzięki nowym przepisom nie będzie konieczne uznawanie kwalifikacji zawodowych architektów z innych krajów oraz dopełniania związanej z tym procedury. W projekcie wprowadzono bowiem pojęcie "świadczenia usług transgranicznych". Jednocześnie określono rodzaj dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji w państwie rodzimym, które uprawniają do wykonywania zawodu w Polsce.

Projekt ustawy przewiduje, że okręgowa izba architektów będzie wydawała zaświadczenia o posiadanych kwalifikacjach niezbędnych do wykonywania zawodu w innym niż Polska państwie członkowskim. Autorzy projektu doprecyzowali także przepis, który pozwoli na wykonywanie samodzielnych funkcji technicznych na terenie Polski obywatelom, którzy zdobyli kwalifikacje w innych państwach Unii Europejskiej lub w krajach należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), czyli w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii.

Kolejne zmiany dotyczą przygotowywanego przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego projektu e-Nadzór, który umożliwi przekazywanie online danych pomiędzy wojewodami, wojewódzkimi inspektorami nadzoru budowlanego a samym GINB. Chodzi między innymi o informacje o osobach posiadających uprawnienia budowlane, a także o osobach ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej.