Na wall Street znów na zero

Aktualizacja: 27.02.2017 11:41 Publikacja: 18.06.2008 08:57

Trudne zadanie mieli wczoraj inwestorzy z Nowego Jorku, bo docierały do nich niejednoznaczne informacje. Nie mogli się zdecydować ani na zakupy, ani na sprzedaż akcji i indeksy oscylowały wokół poprzedniego zamknięcia. Było tak drugą sesję z rzędu. Dużo więcej działo się w notowaniach w Europie, gdzie indeksy mocno wzrosły.

Gracze z giełd nowojorskich dostali do przełknięcia gorzką pigułkę w postaci danych makroekonomicznych. Jeszcze bardziej popsuła się koniunktura na rynku budownictwa mieszkaniowego - liczba rozpoczętych inwestycji osiągnęła 17-letnie dno, a produkcja przemysłowa niespodziewanie spadła. Na domiar złego dużo bardziej od prognoz wzrosły w maju ceny produkcji, co grozi podwyżką stóp procentowych przez Fed.

Osłodą dla graczy stały się zaś kwartalne wyniki Goldmana Sachsa, banku inwestycyjnego, który zarobił na czysto 2,09 mld USD, o jedną trzecią więcej niż prognozowano. To może wskazywać, że kryzys w branży powoli przemija.

Po dwóch godzinach handlu Dow Jones był na zerze, a S&P 500 i Nasdaq Composite szły minimalnie w górę. Z jednej strony drożały akcje banków, w tym Goldmana, z drugiej - spadały ceny papierów takich firm przemysłowych, jak Boeing czy Applied Materials.

Raport z branży budowlanej sprawił, że spadły notowania aż 14 z 15 jej przedstawicieli.

W Europie natomiast już od rana indeksy żwawo odrabiały poniedziałkowe straty. Udało się to ze sporą nawiązką - najwięcej wśród głównych indeksów zyskał brytyjski FTSE-100, zyskał wczoraj aż 1,8 proc., nieco mniej, o 1,4 proc., wzrósł niemiecki DAX. Co wywołało aż taki optymizm? Między innymi spory spadek cen ropy naftowej, który pomógł notowaniom linii lotniczych, a także informacje z Daimlera, który uruchomił kolejny program buy backu za 6 mld euro. Akcje producenta mercedesów drożały wczoraj o blisko 5 proc. Na wieść o wynikach Goldmana znalazło się sporo chętnych na akcje europejskich ofiar kryzysu subprime - m.in. banku UBS.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego