W obliczu gorszej koniunktury doradcy stawiają na specjalizację

Dziś rynek wygląda inaczej niż w ubiegłym roku. Od podmiotu doradzającego przy upublicznieniu przyszły debiutant wymaga nie tylko wyceny, ale również zapewnienia innych form finansowania

Aktualizacja: 27.02.2017 11:17 Publikacja: 20.06.2008 09:19

Trudna sytuacja na rynku pierwotnym w ostatnich miesiącach to efekt niekorzystnej koniunktury na całym parkiecie. W nowej rzeczywistości muszą się odnaleźć nie tylko sami debiutanci, ale też wszyscy doradcy pomagający przy upublicznieniu. Nikt bowiem nie ukrywa, że czasy kiedy oferta sama się sprzedawała, bezpowrotnie minęły. To oznacza zwłaszcza więcej pracy dla doradców finansowych, których rolą jest przygotowanie i skoordynowanie oferty.

Starzy liderzy bez zmian

W tym roku na GPW zadebiutowało dotychczas 19 spółek. Nic nie wskazuje na to, aby szybko ta liczba miała znacząco wzrosnąć. W całym 2007 roku na warszawskim parkiecie pojawiło się 81 przedsiębiorstw. Obecnie nie ma samodzielnego lidera, który zdominowałby ranking pod względem największej liczby obsłużonych ofert. Z usług doradcy finansowego skorzystało wprost 14 spółek. Na czele naszego zestawienia są dwie firmy: BRE Corporate Finance i Biel Capital.

Obie obsłużyły w tym roku po dwie oferty publiczne. W przypadku pierwszej chodzi

o Optopol Technology i Unibep, a w przypadku drugiej o ZM Herman i Grupę Kościuszko.

W tej chwili nie można wprost wskazać podmiotu, który zajmuje trzecie miejsce. Pozostali

doradcy pracowali bowiem tylko przy jednej

emisji. Warto wspomnieć, że w ubiegłorocznym zestawieniu zarówno BRE Corporate Finance, jak i Biel Capital zajęły czołowe miejsca.

Mniej widoczny jest za to Corvus Corporate

Finance (w 2007 roku zajął ex aequo z Biel

Capital drugie miejsce), który pracował tylko przy niewielkiej ofercie Dreweksu. Mimo nie najlepszych nastrojów doradcy liczą na udane

II półrocze. Tym samym czołowe firmy z branży zakładają, że powtórzą co najmniej ubiegłoroczne wyniki.

Nacisk na elastyczność działania

Obecna sytuacja wymusza większą elastyczność działania. Nie jest tajemnicą, że małym spółkom, które planują ofertę o wartości kilku milionów złotych, nie jest w tej chwili łatwo. Dlatego dobry doradca finansowy nie może ograniczać się wyłącznie do giełdy jako dalszej ścieżki rozwoju. W szerokiej ofercie usług jest więc pomoc m.in. w zdobyciu finansowania dłużnego, pozyskaniu partnera branżowego czy otrzymaniu środków unijnych na nowe inwestycje.

Głównym zadaniem doradcy jest też wcześniejsza wycena walorów, które mają trafić do obrotu publicznego. Właśnie podczas tych prac musi się on wykazać sporym wyczuciem i elastycznością. Sporządzona wycena musi z jednej strony zadowolić zarząd, a z drugiej być atrakcyjna dla potencjalnych inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych.

Przedstawiciele firm przyznają, że w branży doradców finansowych działa wiele firm różnej wielkości (w większości są to małe kilkuosobowe podmioty). Tym samym na rynku panuje duża konkurencja. Plany na przyszłość zakładają wyraźny podział wśród branżowych spółek. Nasi rozmówcy wskazują, że w przyszłości dojdzie do wyszczególnienia kilku czołowych firm doradczych, których kompetencje i doświadczenie będą wyraźnie lepsze od konkurencji. Z tego powodu silne procesy konsolidacyjne nie nastąpią w najbliższym czasie.

Tomasz Biel

wiceprezes BIEL Capital

Stawiamy na co najmniej

średnie oferty

W branży doradców finansowych sporo się zmieniło na przestrzeni ostatnich miesięcy. Faktycznie dekoniunktura na rynku kapitałowym przełożyła się na naszą pracę.

Oferty publiczne nie idą już jak,, woda".

Stąd dokonaliśmy kilku zmian w naszej działalności. Przede wszystkim stawiamy aktualnie na co najmniej średnie oferty o wartości powyżej 30 mln zł. Takie

emisje, w przeciwieństwie do niewielkich ofert, są w stanie zainteresować inwestorów instytucjonalnych. Rozszerzyliśmytakże ofertę naszych usług dla klientów. Uruchomiliśmy departament wsparcia

biznesowego zajmujący się opracowywaniem biznesplanów, strategii rozwoju,

wniosków kredytowych oraz odtworzyliśmy departament doradztwa europejskiego

zajmujący się pozyskiwaniem funduszy

europejskich. Staramy się wydłużyć

czas współpracy z klientami. Jesteśmy

w stanie pomóc im nie tylko przy

pozyskaniu kapitału giełdowego, ale także w innych obszarach ich biznesowej działalności. Myślę, że bieżący rok zamkniemy

co najmniej pięcioma debiutami naszych klientów na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Adam Górecki

wiceprezes Access

Doradca powinien wskazać optymalne rozwiązania

Oferta publiczna i wejście spółki na giełdę powinny być traktowane jako część globalnej koncepcji rozwoju emitenta. Stąd też rola doradcy finansowego powinna polegać na zbudowaniu lub weryfikacji strategii rozwoju, która określi cele działań oraz źródła ich finansowania. Kojarząc interes właścicieli i potrzeby spółki, doradca powinien wskazać na optymalne rozwiązania, spośród których oferta publiczna i ścieżka giełdowa mogą, hipotetycznie, wydawać się najkorzystniejsze. Warto jednak pamiętać, iż w tym przypadku pewne elementy pozostają poza kontrolą spółki. W szczególności dotyczy to zmieniającej się koniunktury na rynku branżowym i kapitałowym, a także subiektywnej oceny emitenta przez inwestorów.

Przy obecnej dekoniunkturze na rynku ofert pierwotnych, szczególnego znaczenia nabiera rola doradcy finansowego,

który zawsze powinien przygotowywać

swojego klienta na zastosowanie alternatywnych wariantów finansowania planów strategicznych. Warto zatem angażować doradców, którzy mają doświadczenie nie tylko w transakcjach giełdowych, ale potrafią równie sprawnie pozyskać finansowanie

kredytowe lub kapitał na rynku prywatnym, albo doprowadzić do aliansu z partnerem branżowym. Takie podejście zapewni klientowi komfort w sytuacjach kryzysowych

oraz możliwość szybkiego reagowania i podejmowania alternatywnych decyzji strategicznych.

Wywiad "Parkietu" Z Leszkiem Filipowiczem, wiceprezesem BRE Corporate Finance, rozmawia Piotr Gośliński

kierowanie się przy wyborze doradcy wyłącznie ceną jest niebezpieczne

Co daje obecność doradcy prywatyzacyjnego podczas oferty

publicznej i czy warto korzystać z jego usług? Widać bowiem, że nie wszyscy debiutanci korzystają z takiego wsparcia.

Dobre przygotowanie spółki do oferty ma olbrzymie

znaczenie dla jej powodzenia. Jest to szczególnie ważne w sytuacji trudnego rynku, gdy inwestorzy mają wybór i stają się bardzo

selektywni w swoich decyzjach. Udział profesjonalnego doradcy

finansowego w IPO pozwala uniknąć twardego "zderzenia"

czasami nierealnych oczekiwań emitenta z wymaganiami rynku, zdecydowanie zwiększa szanse na przeprowadzenie oferty z sukcesem. Fakt, że niektórzy debiutanci nie korzystają z wyspecjalizowanych doradców finansowych, nie oznacza, że nie potrzebują tego typu doradztwa w ogóle. W takiej sytuacji zazwyczaj rolę doradcy finansowego pełni biuro maklerskie, które jest również oferującym. Na rynku funkcjonują w tym zakresie różne rozwiązania.

Jak zmiana koniunktury na warszawskim parkiecie wpłynęła

na pracę w Państwa branży? Czy są istotne różnice w porównaniu

z sytuacją np. sprzed roku? Jak zmienił się np. zakres obowiązków?

Zakres obowiązków doradcy finansowego raczej się nie zmienił. Tak jak dotąd celem jest zapewnienie sukcesu oferty publicznej. Osłabienie koniunktury na GPW oczywiście wpłynęło negatywnie na "apetyt" spółek na IPO, choć nie przeceniałbym głębokości tego zjawiska. Giełda nadal pozostaje atrakcyjnym miejscem pozyskania kapitału. Jak już wspomniałem, przy obecnym trudnym rynku rola profesjonalnego doradcy finansowego staje się szczególnie ważna. Oferty muszą być doskonale przygotowane i trafiać w potrzeby i oczekiwaniNie zamierzam podawać konkretnych przykładów, ale mieliśmy w ostatnim czasie do czynienia z transakcjami IPO, które w ocenie rynku były po prostu źle przygotowane i nie doszły do skutku. W obecnej sytuacji poziom profesjonalizmu doradców może mieć decydujące znaczenie dla powodzenia transakcji.

W jakim kierunku ewoluuje Państwa branża? Jak rozszerzy się w przyszłości zakres usług i obowiązków doradców finansowych?

Mamy dziś do czynienia z bardzo znaczną liczbą podmiotów, które świadczą usługi doradztwa finansowego przy ofertach publicznych. Z jednej strony to dobrze, bo konkurencja, również w naszym biznesie, jest czymś bardzo zdrowym. Z drugiej strony, myślę, że naturalnym kierunkiem ewolucji branży będzie coraz wyraźniejszy podział na doradców "z pierwszej półki", gwarantujących profesjonalizm i doświadczenie, i pozostałych, którzy bardzo często konkurują jedynie najniższą ceną. Cena jest ważna, lecz kierowanie się przy wyborze doradcy w procesie IPO wyłącznie ceną jest, moim zdaniem, niebezpieczne dla emitentów i bardzo często przynosi opłakane skutki.

Czy doradca współpracuje ze spółką po jej debiucie? Co ewentualnie mógłby zaoferować takiej spółce?

Trudno tu o jakąś regułę. Doradca, który sprawnie pomoże w przeprowadzeniu IPO, zyskuje zazwyczaj dobrą opinię w spółce, co umożliwia współpracę w innych obszarach. Może to być np. doradztwo przy fuzji lub przejęciu (zakładając, że ów doradca posiada odpowiednie kompetencje), pozyskaniu innych niż kapitał źródeł finansowania, itp.

Przed rokiem braliście udział w pięciu ofertach. Teraz po blisko pół roku są to dwa projekty. Jakie są Wasze oczekiwania wobec całego 2008 roku?

Przy obecnym rynku nie chciałbym przesądzać o liczbie ofert, w których będziemy uczestniczyć. Liczę, że nie będzie to mniej niż w roku ubiegłym.

Kiedy, Państwa zdaniem, wróci wyczekiwana przez wszystkich koniunktura na rynku pierwotnym?

Naszym zdaniem koniunktura na rynku pierwotnym nie jest zła. Proszę zauważyć, że atrakcyjne, dobrze przygotowane i racjonalnie wyceniane oferty nadal sprzedają się nie najgorzej. Natomiast jeśli przez "koniunkturę" rozumieć pewnego rodzaju lawinę ofert sprzedających się na pniu bez względu na wielkość, jakość i cenę, to nie sądzę, żeby taka sytuacja szybko się powtórzyła. Po prostu nasz rynek staje się coraz bardziej dojrzały.

Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy