Sprawozdania
finansowe firm
są coraz lepsze
Kierowana przez Panią firma audytorska pracuje dla największej liczby spółek, które zarówno w tym, jak i zeszłym roku zadebiutowały na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych. Z czego to wynika?
Atutem są kompetencje posiadane przez audytorów PKF Consult oraz szybkość realizacji projektów. Kompetencje to wiedza i doświadczenie. Potrafimy profesjonalnie realizować audyty historycznych danych finansowych prezentowanych w prospekcie, danych pro-forma i danych prognozowanych. Skutkuje to zaufaniem inwestorów, emitentów innych doradców rynku kapitałowego za które dziękujemy.
Sprawozdania finansowe muszą być zgodne z przepisami. Ich badanie polega wiźc na wychwyceniu ewentualnych pomyłek. Każda firma audytorska powinna robić to samo. Jakimi kryteriami powinni zatem kierować się szefowie firm szukających dobrego audytora?
Audytora do badania sprawozdań finansowych wybiera organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe, który w praktyce najczęściej ceduje te czynności na radę nadzorczą. W niektórych spółkach publicznych powołane zostały komitety audytu. Tam właśnie powinny być precyzowane kryteria wyboru audytora z uwzględnieniem specyfiki firmy lub grupy
kapitałowej, czynników
ryzyka obciążających spółkę, przesłanek wystąpienia potencjalnych błędów w sprawozdaniach finansowych, podatności spółki na zastosowanie kreatywnych metod rachunkowości. Skala trudności, pracochłonność, dostępność
zasobów ekspertów firmy audytorskiej to ważne kryteria wyboru.
A może ostatecznie decyduje o tym cena, jaką zaoferuje firma audytorska?
Niestety takie praktyki też się zdarzają, a również to, że zarządy firm "przynoszą" radzie nadzorczej do akceptacji jedynego "słusznego" kandydata na audytora. W takim przypadku
trudno o zachowanie zasady niezależności biegłego rewidenta. Uważam jednak, że są tOd czego uzależniona jest wysokość wynagrodzenia, jaką musi zapłacić podmiot za usługi audytorskie?
Kalkulując wartość wynagrodzenia firmy audytorskiej uwzględnia się skalę trudności, tj. złożoności wykonywanej usługi związanej ze specyfiką jednostki. Ważna jest pracochłonność, czyli czas niezbędny dla realizacji usługi. Do tego istotny jest niezbędny poziom wiedzy i doświadczenia wykonawców (kryterium to koreluje z kryterium trudności) i ryzyka. Wynika stąd, że im większy przedmiot, im bardziej skomplikowana branża lub specyficzne transakcje, im większy zespół jest niezbędny do realizacji zadania tym większe jest wynagrodzenia audytora
Z jakimi kwestiami finansowymi podmioty
wybierające się na giełdę mają najwięcej problemów?
Statystycznie najwięcej problemów następuje w zakresie przekształcenia i prezentacji sprawozdań finansowych zgodnie z zasadami międzynarodowych standardów rachunkowości. Im większa grupa kapitałowa i jej rozproszenie terytorialne tym skala problemu rośnie.
Ponieważ najczęściej sporządzeniu prospektu towarzyszy presja czasu, najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie dwóch firm audytorskich: jednej w charakterze doradcy emitenta w zakresie sporządzenia części finansowej prospektu, drugiej - do realizacji usług atestacyjnych, a więc wydania niezależnej opinii o prawidłowości prezentowanych prze emitenta danych.
Czy widać, że jakość sprawozdań finansowych podmiotów na przestrzeni ostatnich lat poprawia się? A może przedsiębiorcy częściej gubią się w gąszczach przepisów?
Zgadzam się z poglądem,
że statystycznie sprawozdania finansowe podmiotów są
coraz lepsze. Jest to na pewno wynikiem coraz większych kompetencji pracowników spółek. Niestety nadal istnieją obszary występujących
w praktyce zdarzeń gospodarczych, nie mających swoich uregulowań w przepisach prawa, to jest w ustawie o rachunkowości lub MSR. Stwarza to bazę dla kreatywnej rachunkowości oraz nieporównywalności danych poszczególnych podmiotów.
Ile mniej więcej czasu zajmuje zbadanie sprawozdania finansowego?
To bardzo pracochłonna procedura. Tysiące czynności rewizyjnych w postaci wywiadów, pobierania prób wiarygodności i zgodności, zbierania informacji o spółce i branży, szacowaniu ryzyka. Nie jest możliwe wskazanie "statystycznej" liczby godzin, zależy to od specyfiki podmiotu badanego.
Na jakiej podstawie weryfikujecie Państwo prognozy finansowe spółek? Niektóre firmy przygotowują plany finansowe, a inne nie. Jaka jest Pani opinia na ten temat. Warto?
W zakresie weryfikacji prognoz zadaniem audytora jest potwierdzenie, że prezentowane wyniki prognoz oparte są na sprecyzowanych przez emitenta założeniach oraz że dla prezentacji wyliczeń przyjęto obowiązujące jednostkę zasady rachunkowości.
W praktyce prognozy prezentowane przez spółkę to zaledwie kilka kluczowych danych i wskaźników finansowych. Aby jednak potwierdzić ich prawidłowość niezbędna jest analiza całego modelu prognoz co najmniej w zakresie wyników, bilansu i przepływów środków pieniężnych.
Moim zdaniem, prezentacja prognoz jest uwiarygodnieniem celu emisji i zamierzeń inwesty