Do kluczowych przedsięwzięć realizowanych dziś przez naszą giełdę należą działania, którym towarzyszy wspólne hasło "Innowacyjna gospodarka na GPW"
NewConnect i nie tylko
Impulsem do zainicjowania działań mających za wspólny mianownik innowacyjność przedsiębiorstw i jej promocję było uruchomienie przez GPW nowego alternatywnego systemu obrotu - NewConnect. Wszyscy uczestnicy polskiego rynku kapitałowego byli chyba zaskoczeni powodzeniem tego projektu (liczba notowanych na NewConnect spółek przekroczyła już 50). Szybko się jednak okazało, że nowy parkiet, który miał być miejscem przede wszystkim dla technologicznych spółek oraz tych, których atutem jest głównie kapitał intelektualny lub dobry pomysł na biznes, przyciąga także inne, w tym bardziej tradycyjne branże. To powoduje, że marka NewConnect nie wszystkim kojarzy się wyłącznie z nowoczesnością i innowacyjnością. Tymczasem GPW chciałaby, żeby właśnie z tymi cechami utożsamiana była zarówno alternatywna platforma obrotu, jak i jej główny parkiet. Ma to być znak szczególny, wyróżniający cały nasz rynek kapitałowy, zwłaszcza giełdowy, na tle innych, w szczególności tych z naszego regionu Europy. Od pewnego czasu GPW stara się więc przypominać, że warszawska giełda jako całość to dobre miejsce do pozyskiwania kapitału na rozwój innowacyjnych projektów. Służą też temu rozmaite inicjatywy.
Parki technologiczne
Pierwszą próbą nawiązania lepszych kontaktów ze światem nauki była współpraca z Kancelarią Premiera oraz Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego przy programie "Wędka technologiczna", reformującym dotacje dla ośrodków badawczych. Rząd chciał, aby autorzy najlepszych rozwiązań tworzyli firmy, które potem mogłyby debiutować na NewConnect. Ale po zmianie ekipy rządzącej słuch o inicjatywie zaginął. Resort nauki zdecydował zaś, że środków na komercjalizację wynalazków poszuka w funduszach Unii Europejskiej.