Branża IT straci przez kryzys

Aktualizacja: 27.02.2017 06:02 Publikacja: 29.09.2008 07:45

Nawet 4,3 miliarda dolarów przychodów mogą stracić w przyszłym roku korporacje związane z branżą IT z powodu spadku zamówień na systemy informatyczne ze strony banków. Ich wydatki na ten cel będą najniższe od 2001 roku.

Wydatki na infrastrukturę technologiczną ze strony firm finansowych zmniejszą się o 20 proc., do 17,6 mld USD, z szacowanych na ten roku 21,9 mld USD - policzyła firma Tabb Group, która śledzi budżety spółek z branży finansowej.

Spółki finansowe są bardzo ważnym klientem firm informatycznych. Jak podaje firma analityczna Gartner, na całym świecie zapewniają im ponad jedną piątą przychodów. - Menedżerowie z branży finansów będą ograniczać wdrożenia nowego oprogramowania. Zmniejszą też zakupy pecetów i serwerów - przewiduje Joanne Correira, analityk z Gartnera.

Larry Tabb, założyciel Tabb Group, podaje przykład upadłego banku inwestycyjnego Lehman Brothers. Jego amerykańska część została przejęta przez Barclaysa, co w efekcie poskutkuje spadkiem wydatków Lehmana na informatykę z 2,5 mld do 1 mld USD. Nowy brytyjski właściciel będzie najpierw eliminować nakładające się systemy, a dopiero po jakimś czasie może pomyśleć o inwestycjach.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku banku Merrill Lynch, kupionego przez Bank of America. Oba mają system obsługi amerykańskiego rynku akcji, a teraz będzie im potrzebny tylko jeden taki system. Niezależnie od tego spadać będą wydatki banków, które ominęły podobne przetasowania.

Według analityków, najbardziej zagrożone mogą być koncerny Sun Microsystems i IBM. Ten drugi aż 30 proc. swojej sprzedaży opiera na zamówieniach z sektora finansowego. W przypadku Microsoftu, największego dostawcy oprogramowania, ten odsetek wynosi 22 proc., a w przypadku Oracle, znanego przede wszystkim z baz danych, 18 proc.

- Możemy oczekiwać pewnych konsekwencji - odpowiedział w jednym z wywiadów Steve Ballmer, szef Microsoftu, na pytanie o ewentualne mniejsze wpływy koncernu od banków.

Ostatni raz wydatki firm finansowych na IT spadały po załamaniu się hossy internetowej w 2000 r.

Bloomberg

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego