W trakcie drugiego dnia konferencji "Innowacje na rynkach finansowych 2008", organizowanej przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, Sławomir Panasiuk, członek zarządu KDPW, przedstawił najważniejsze funkcjonalności nowego systemu rozliczeniowo-depozytowego. Jego wdrożenie planowane jest na 27 marca 2009 r. Nowe rozwiązania mają być wygodniejsze dla uczestników depozytu. KDPW chce także ułatwić życie zagranicznym instytucjom, umożliwiając komunikowanie się za pomocą sieci bankowej SWIFT.

Eksperci długo dyskutowali o przyszłości pożyczek papierów wartościowych na warszawskiej GPW. Obecne regulacje uniemożliwiają efektywne stosowanie krótkiej sprzedaży. Ma to się jednak zmienić po nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Adam Maciejewski, członek zarządu GPW, poinformował, że plany giełdy zakładają dopuszczenie pożyczania najbardziej płynnych papierów. Szczegółowa lista akcji spółek, które mogą być przedmiotem takich operacji, powstanie na bazie takich samych rankingów, na jakich wyznacza się spółki do poszczególnych indeksów. Według Adama Maciejewskiego, gdyby wykaz powstać miał już dziś, to znalazłyby się w nim akcje 26 firm. - To nie jest dużo. Ale na początku chcemy przetestować nowe możliwości dla inwestorów - podkreślił członek zarządu GPW.

Symulacje prowadzone przez warszawską giełdę pokazują, że na samym początku wartość rynku pożyczek papierów wartościowych wynosić może 200 mln zł rocznie (takie mogą być łącznie wpływy z odsetek od pożyczek). GPW ocenia, że na początku popyt na pożyczane papiery przewyższy podaż, co zwiększyć może oprocentowanie. Prawnicy wskazali jednak na możliwe problemy z rozliczeniem zysków z pożyczek u fiskusa, zwłaszcza jeżeli spółka, której akcje są pożyczone, wypłaca dywidendę.