Propozycja dla Elektrimu

Ministerstwo Skarbu Państwa proponuje wystawienie akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin w publicznym przetargu. Tymczasem Zygmunt Solorz-Żak nadal czeka na odsprzedaż udziałów elektrowni

Aktualizacja: 27.02.2017 05:41 Publikacja: 27.10.2008 06:35

Ministerstwo skarbu sprzeda udziały w Zespole Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, pod warunkiem że równocześnie akcje elektrowni sprzeda Elektrim. Według wiceministra skarbu Jana Burego, strony mogłyby ogłosić razem przetarg na ZE PAK.

- Najlepiej dla ZE PAK byłoby, gdyby akcje kupił inwestor branżowy - powiedział wiceminister Bury "Parkietowi". Zarządca masy upadłościowej Elektrimu Józef Syska poinformował, że jeśli otrzyma ofertę od MSP, to ją rozważy. Na razie nie chce publicznie jej oceniać.

Eksperci: to dobry pomysł

Zdaniem Jana Kowalczyka, dyrektora w Roland Berger Strategy Consultants, propozycja MSP jest ciekawa i ma szansę na realizację.

- Żadna ze stron nie będzie czuła się pokrzywdzona z powodu wycofania się z ZE PAK. Wychodzą bowiem z elektrowni, sprzedając akcje po tej samej cenie. Jeżeli Elektrim i MSP włożą papiery ZE PAK do spółki celowej i dodatkowo Skarb Państwa wniesie do niej walory kopalń węgla brunatnego Konin i Adamów, to projekt stanie się biznesowo atrakcyjny - wyjaśnił Kowalczyk. Dodał, że jest sporo inwestorów, którzy chcieliby te aktywa kupić. - Najbardziej zdecydowaną postawę zaprezentują z pewnością Enea, CEZ i RWE - ocenił.

Solorz mówi "nie"

Krytycznie propozycję MSP skomentował Zygmunt Solorz-Żak, właściciel Elektrimu, który zastrzegł, że wypowiada się w tej sprawie jako osoba prywatna. - Minister skarbu nie robi nam łaski. Elektrim nie będzie akcji ZE PAK nikomu sprzedawał. Czekamy, aż Skarb Państwa wywiąże się ze swoich zobowiązań - powiedział "Parkietowi".

Zgodnie z umową zawartą 29 kwietnia 2005 r., resort skarbu zgodził się sprzedać pozostałe akcje ZE PAK właśnie Elektrimowi. Zygmunt Solorz-Żak przypomniał też, że sąd nakazał MSP, aby wystąpiło do Rady Ministrów o zgodę na sprzedanie kolejnych akcji ZE PAK. Resort odwołał się od tego postanowienia. - Jeśli minister skarbu chce utrudniać zawarcie transakcji, niech robi to dalej. Działa jednak na szkodę spółki - dodał Solorz-Żak. Zapewnił, że Elektrim będzie miał pieniądze na zakup akcji elektrowni. - Spółka ma akcjonariuszy, którzy mogą ją wesprzeć w realizacji inwestycji - poinformował Solorz-Żak.

Co dalej z ZE PAK?

Rząd raczej nie zgodzi się na sprzedaż Elektrimowi pozostałych akcji ZE PAK. - Uważamy go za niewiarygodnego inwestora - stwierdził wiceminister Bury. Zgodnie z umową prywatyzacyjną, po odmowie sprzedaży walorów Elektrimowi resort skarbu będzie musiał przeprowadzić ofertę publiczną PAK-u.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego