Rząd przyjął wczoraj projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia. Jest on niezwykle ważny dla firm ubezpieczeniowych, gdyż likwiduje tzw. podatek Religi. Od 1 października 2007 r. muszą one co miesiąc przekazywać do Narodowego Funduszu Zdrowia opłatę ryczałtową na leczenie ofiar wypadków. Wynosi ona 12 proc. składek zebranych z OC komunikacyjnego.
W miejsce podatku Religi rządowa nowela wprowadza tzw. system regresowy, w którym pieniądze na leczenie ofiar wypadków komunikacyjnych mają być odzyskiwane od zakładów, które wystawiły polisę OC sprawcy.
Nowela nie ustanawia jednak koszyka świadczeń gwarantowanych, niezbędnego do funkcjonowania systemu regresowego, choć pierwotnie miał on być załącznikiem do tej ustawy. Jego projekt bedzie przedmiotem obrad Komitetu Stałego RM we czwartek.
Środki zgromadzone przez NFZ od 1 października ub. r. (około 600 mln zł) z tytułu podatku Religi nie wrócą do zakładów ubezpieczeń i klientów. Zgodnie z projektem, mają pójść na "finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej". W ciągu 11 miesięcy obowiązywania ryczałtu, na leczenie ofiar przeznaczono tylko 2 mln zł.
Gdyby parlament przyjął, a prezydent podpisał nowelę, zostałyby uchylone wszystkie przepisy dotyczące podatku z ustawy z 29 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.