Nowe przepisy, pozwalające inwestorom zagranicznym na inwestycje na warszawskiej giełdzie oraz w polskie papiery skarbowe bez konieczności otwierania rachunku powierniczego w Polsce, wejść mają w życie z początkiem 2012 r.
Zdaniem przedstawicieli rynku zmiana spowodować może większe zainteresowanie się zagranicznych graczy polskim rynkiem. Obowiązek posiadania rachunków prowadzonych przez brokerów lub banki – depozytariuszy tworzył dla nich bowiem dodatkowe koszty. – Dla części instytucji konieczność zawierania dodatkowych umów powodowała, że nie interesowały się one zbytnio polskim rynkiem – wyjaśniają maklerzy.
Z informacji uzyskanych w bankach wynika, że zainteresowanie zachodnich instytucji nową formą jest spore i należy się spodziewać szybkiej reakcji na zmianę prawa.
Dla rynku kluczowe będzie to, jak szybko Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych podpisze stosowne umowy i otworzy rachunki zbiorcze swoim odpowiednikom w innych krajach. Dzięki temu wszystkie instytucje korzystające z zagranicznych depozytów będą mogły trzymać polskie papiery na swoich macierzystych rachunkach. Analitycy oceniają, że takie zmiany mogą mieć dużo większe przełożenie nie tylko na rynek giełdowy, ale przede wszystkim na rynek obligacji, na którym koszty transakcyjne i możliwość korzystania z własnej infrastruktury są szczególnie istotne.
Wprowadzenie rachunków zbiorczych było jednym z priorytetów KDPW. Jego władze zabiegały o zmianę prawa od blisko dwóch lat.