Firma ta zajmuje się realizacją projektów farm wiatrowych. CEZ nie ujawnił kwoty transakcji. Wiadomo jedynie, że umowy, jakie podpisał z właścicielami spółki, zawierają ustalenia co do możliwości odkupienia pozostałych 33 proc. udziałów. Transakcje zostaną sfinalizowane w najbliższym czasie.
Stroną umowy jest Trakcja-Tiltra, do której należy 41 proc. Eco-Wind Construction. Maciej Radziwiłł, prezes giełdowej spółki, już w listopadzie zapowiadał, że sprzeda posiadany pakiet, a otrzymane pieniądze przeznaczy na spłatę części zadłużenia. Swoich udziałów w Eco-Wind Construction miał się też pozbyć główny akcjonariusz Trakcji-Tiltry, hiszpańska grupa Comsa. Do niej należał jednak niewielki pakiet udziałów, bo zaledwie 7-proc. Radziwiłł niespełna dwa miesiące temu mówił „Parkietowi", że łącznie ze sprzedaży swoich udziałów w Eco-Wind Construction oraz zbycia części zbędnych nieruchomości i mieszkań należących do zależnej firmy PRK 7 Nieruchomości zamierza uzyskać około 100 mln zł. Jaka część z tego przypadała na sprzedawane udziały, nie wiadomo.
Transakcja jest realizacją strategii grupy CEZ, która obejmuje m.in. rozwój odnawialnych źródeł energii, a zwłaszcza farm wiatrowych. Spółka skupia się na przejmowaniu firm spoza Czech, w takich krajach, które mają dobre warunki wiatrowe, m.in. w Polsce, Niemczech i Rumunii. CEZ chce mieć 3000 MW zainstalowanej mocy do 2016 roku. Portfolio Eco-Wind Construction zawiera ponad 20 projektów farm wiatrowych o łącznej mocy około 890 MW.