Wprowadzeniu takiego programu w spółce mogą przyświecać dwa zasadnicze cele. Z jednej strony przyznanie pracownikom opcji na akcje spółki czy też samych akcji spółki jest jednym ze sposobów wynagradzania pracowników. Z drugiej strony programy opcyjne i akcyjne mają często na celu zwiększenie lojalności pracowników wobec spółki, jak również zmotywowanie pracowników do zabiegania o jak największy wzrost wartości spółki.
W pierwszym przypadku programy opcyjne i akcyjne kierowane są do szerokiego grona pracowników spółki. W drugim przypadku natomiast krąg uprawnionych do partycypowania w programie opcyjnym czy akcyjnym jest najczęściej ograniczony do członków zarządów spółek i kadry zarządzającej najwyższego szczebla jako osób mających największy i realny wpływ na kształtowanie wartości spółki.
Od tego, jaki jest zasadniczy cel przyświecający wprowadzeniu programu opcyjnego czy akcyjnego w spółce, zależy też ukształtowanie zasad takiego planu opcyjnego. W przypadku gdy celem programu jest jedynie wynagrodzenie pracowników, najprostszym sposobem jest przyznanie im akcji spółki nieodpłatnie lub też za odpłatnością stanowiącą jedynie niewielki procent wartości tych akcji.
Obecnie to, że samo otrzymanie opcji nabycia akcji nie rodzi jeszcze obowiązków podatkowych, jest raczej poza dyskusją
Jeżeli chodzi o osiągnięcie drugiego z wyżej wymienionych celów, to w praktyce spotykanych jest wiele sposobów, od prostych konstrukcji polegających na przyznaniu pracownikom akcji nieodpłatnie lub za niewielką odpłatnością i zablokowaniu możliwości rozporządzania nimi przez ustalony, zazwyczaj kilkuletni okres (vesting period), po konstrukcje uzależniające ilość akcji, do jakiej otrzymania będą uprawnieni wybrani pracownicy, od wyników realizowanych przez spółkę.