Euforia zapanowała na rynkach po tym jak Rezerwa Federalna zapowiedziała dalsze ilościowe luzowanie polityki pieniężnej (QE3). Główny indeks naszej giełdy WIG wzrósł w piątek o 2,4 proc., do 44089 pkt. To najwyższy odczyt od początku sierpnia ubiegłego roku. WIG20, indeks 20 największych firm, wzrósł o 2,7 proc. Obroty na GPW przekroczyły 1,4 mld zł, co jest jednym z najlepszych wyników w ostatnich miesiącach. Na innych europejskich rynkach też panowały?dobre nastroje. Niemiecki DAX zyskał 1,4 proc., a francuski CAC40 urósł o 2,3 proc.
Fed i co dalej?
– Czwartkowa decyzja Fed została bardzo pozytywnie odebrana przez rynki finansowe nie tylko z uwagi na skalę prowadzonej operacji lecz głównie z powodu braku zdefiniowanego terminu zakończenia programu skupu aktywów – mówi Paweł Gąsior, zarządzający Ipopema Asset Management. – Dla wielu uczestników rynku działania bankierów centralnych mogą się okazać o tyle zaskakujące, że amerykańskie indeksy akcji znajdują się na poziomach najwyższych od 2008 r. Decyzje podjęte w zeszłym tygodniu przez EBC pozostawiły jednak Fed w sytuacji bez wyjścia. Nie można było w takim momencie rozczarować rynków finansowych i dopuścić do sytuacji, by operacje banków centralnych straciły znamiona skoordynowanych – podkreśla Gąsior.
Inwestorzy zaczynają się jednak zastanawiać, jak długo mogą potrwać zwyżki. Dotychczasowe dwie rundy ilościowego luzowania polityki pieniężnej w USA dobrze wpływały na rynek akcji.
– Obecnie ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, czy zwyżki po decyzji Fed będą kontynuowane w kolejnych dniach. Rynki grały pod QE3 i decyzja Fed wydaje się zdyskontowana – mówi Robert Nejman, zarządzający funduszem MCI Gandalf. Grzegorz Pułkotycki z DM BZ WBK twierdzi, że nastroje, jakie w oczekiwaniu na decyzję Fed i bezpośrednio po niej panowały na rynkach akcji w krótkim terminie mogą jednak zostać ostudzone.
– Na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni wszystkie kluczowe informacje, decyzje EBC, niemieckiego trybunału oraz Fed, sprzyjały rynkom, więc w myśl zasady kupuj plotki sprzedawaj fakty w najbliższym czasie powinna się pojawić korekta – twierdzi Pułkotycki. Większym optymistą jest Barłomiej Chyłek, analityk rynku akcji ING TFI. – Rynkowa euforia może potrwać kilka tygodni, a nawet cały kwartał. Trzeba bowiem uwzględnić fakt, że działania Fed są niezwykle agresywne – podkreśla Chyłek.