Oznacza to 3-proc. wzrost. Rynek wyraźnie zatem zwalnia. Gdy wziąć pod uwagę jedynie wartość udzielonego leasingu, to okaże się, że branża jest na lekkim minusie. Udzielone w tej formie finansowanie wynosi 16,34 mld zł (spadek o 1 proc.). Rośnie z kolei finansowanie w postaci pożyczek udzielonych przez firmy leasingowe. Ich wartość wyniosła prawie 2,5 mld zł, co oznacza wzrost o jedną trzecią.
– Rynek leasingowy w ostatnim kwartale wyraźnie zwolnił, na co wpływ miały nie tylko miesiące wakacyjne i zakończenie inwestycji związanych z Eueo, ale też ciągle utrzymująca się niepewność przedsiębiorców, co do ogólnej sytuacji gospodarczej – mówi Tomasz Sudaj, dyrektor ds. strategii rynkowej w spółkach leasingowych BZ WBK.
Obecne wyniki są znacznie poniżej prognozowanych na początku roku i odzwierciedlają?sytuację polskiej gospodarki.
– Klientami firm leasingowych są w ponad 90 procentach mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które bardzo szybko reagują na zmieniające się warunki makroekonomiczne – mówi Piotr Jaworski, dyrektor zarządzający Linia Biznesowa?Retail Leasing, Europejski?Fundusz Leasingowy. – Wyniki?badania Keralla Research „Skaner mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w III kw. 2012", które są cyklicznie przeprowadzane na zlecenie EFL, wskazywały, że ocena sytuacji gospodarczej w naszym kraju ma wpływ na nastroje małego biznesu – dodaje.
Wciąż jednak ponad połowa ankietowanych przedsiębiorców zadeklarowała, że nadal będzie inwestowała. Z badań wynikało, że odsetek firm zdecydowanych ponosić wydatki jest na zbliżonym poziomie kwartał do kwartału. Największe zainteresowanie leasingiem wykazują przedsiębiorcy, którzy chcą nim sfinansować zakup maszyn i urządzeń – 52 proc. (49,5 proc. w II kw.) oraz inne środki transportu 30 proc. (30,9 proc. w II kw.). Mariusz Kurzac, prezes ING Lease, mówi, że obserwowane jest znaczne spowolnienie leasingu samochodów w branży transportowej oraz w grupie największych, nowych inwestycji.