We wtorek, po miesięcznej przerwie wakacyjnej, posiedzenie rozpoczęła Rada Polityki Pieniężnej. Dzisiaj poznamy decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych.
RPP w zgodzie
Po rozpoczętym w listopadzie ubiegłego roku cyklu obniżek główna stopa procentowa zatrzymała się w lipcu na poziomie 2,5 proc., najniższym w historii. Wszyscy 23 ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści są zdania, że tak pozostanie nie tylko dzisiaj, ale co najmniej do końca roku.
– Ostatnie trzy obniżki kosztu pieniądza w okresie maj-lipiec nastąpiły przy mocnym podziale zdań w RPP. Jednak od tamtej pory członkowie Rady bardzo zgodnie wyrażają opinię, że stopy procentowe powinny teraz pozostać bez zmian – zauważa Piotr Bujak, główny ekonomista Nordea. O tym, że koszt pieniądza powinien pozostać bez zmian do końca roku, mówił też ostatnio prezes NBP Marek Belka. – Powiedziałem o niezmienianiu stóp co najmniej do końca roku, ale poczekajmy do końca roku i wtedy będziemy się zastanawiać, co dalej – powiedział w wywiadzie dla „Obserwatora finansowego".
To przekonanie niewątpliwie wspierają ostatnie dane z gospodarki: lepsza dynamika produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, a także wciąż niska inflacja (według średniej prognoz analityków, w sierpniu wyniosła 1,1 proc.).
Kiedy podwyżka?
Co wydarzy się w polityce pieniężnej w przyszłym roku? Tylko dwóch z 23 ankietowanych przez „Parkiet" ekonomistów spodziewa się, że w pierwszych trzech miesiącach przyszłego roku RPP zdecyduje się na podwyżkę kosztu pieniądza o 0,25 pkt proc. – Pierwsza podwyżka nastąpi w marcu – uważa Krystian Jaworski, ekonomista Credit Agricole.