O dyskryminacji klientów TFI, ale i osób bezpośrednio inwestujących w akcje (z dziedziczeniem instrumentów udziałowych jest taki sam problem podatkowy, jak przy jednostkach uczestnictwa funduszy) „Parkiet" informował w obszernym materiale na początku lipca. Zwracaliśmy wtedy uwagę, że – zważywszy na marginalizację roli OFE w gromadzeniu oszczędności na stare lata – rząd powinien przynajmniej uporządkować przepisy dotyczące innych form oszczędzania, szczególnie tych dotyczących ludzi starszych, których bezpośrednio interesuje kwestia dziedziczenia.
„Dzięki nowej ustawie spadkobiercy będą mogli pomniejszyć przychód z odkupienia jednostek uczestnictwa o wydatki poniesione przez spadkodawcę na ich nabycie. De facto oznacza to mniejszy podatek do zapłacenia" – napisał Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA) we wczorajszym komunikacie prasowym.
Najstarsze TFI w interesie starszych
Projekt trafi teraz do Senatu, który zajmie się nim w najbliższy poniedziałek 28 października. Wejście w życie zmian przewiduje się na 1 stycznia 2014 r.
IZFiA bardzo mocno angażowała się w proces legislacyjny tego projektu, zgłaszając do niego uwagi, biorąc udział w konsultacjach środowiskowych, uczestnicząc w posiedzeniach Komisji Finansów Publicznych, a także interweniując u Rzecznika Praw Obywatelskich. Brała również udział w pomyslnie zakończonych postępowaniach sądowych, które w tej sprawie toczyły się przy udziale TFI należących do Izby, m.in. Pioneer Pekao TFI, pierwszego TFI w Polsce, a więc tego, które ma potencjalnie najstarszych klientów.
- Zmiany legislacyjne odnoszące się do dziedziczenia jednostek funduszy inwestycyjnych to nie tylko wygrana całej branży TFI, ale przede wszystkim ulga dla klientów. To zmiana w dobrym kierunku, kolejny krok zbliżający otoczenie rynku funduszy inwestycyjnych do europejskich i światowych standardów - komentuje Krzysztof Lewandowski, prezes Pioneer Pekao TFI, przewodniczący rady IZFiA
[email protected]