W III kwartale 2013 r. banki ponownie złagodziły kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych. To efekt wdrożenia zapisów znowelizowanej w lutym rekomendacji T, choć pojedyncze banki zwracały również uwagę na rosnącą presję konkurencyjną – wynika z najnowszej ankiety „Sytuacja na rynku kredytowym", przeprowadzonej przez NBP.

Większy popyt na pożyczki

Banki odczuły wzrost popytu na kredyty konsumpcyjne, a jako jedną z głównych przyczyn wskazały złagodzenie polityki kredytowej w poprzednim kwartale. Zdaniem ankietowanych IV kwartał  przyniesie kontynuację takiego trendu (zapowiada to jedna piąta banków), czemu towarzyszyć będzie istotny wzrost popytu na kredyt ze strony gospodarstw domowych. W przypadku kredytów mieszkaniowych w niewielkim stopniu złagodzono kryteria ich udzielania. Jednocześnie drugi kwartał z rzędu kilka banków podwyższyło marże, zwiększając tym samym ich całkowity koszt.  Banki, które odczuły wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe, argumentują, że jest to skutek obniżek stóp procentowych. Odwrotny efekt miało oczekiwanie części potencjalnych kredytobiorców na uruchomienie programu „Mieszkanie dla młodych" w 2014 r. W IV kwartale banki przewidują zaostrzenie polityki kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowych, co może być związane z wejściem w życie części zapisów rekomendacji S od stycznia 2014 r. (wprowadza ona wymóg posiadania wkładu własnego) Jednocześnie spodziewają się zwiększenie zapotrzebowania na ten rodzaj kredytu.

Mniej zmian dla firm

W porównaniu z poprzednim kwartałem kryteria udzielania kredytów dla przedsiębiorstw nie zostały istotnie zmienione. Banki kontynuowały podwyżki marż dla klientów obarczonych wyższym ryzykiem. Jednocześnie, zdecydowanie mniej banków podniosło wymagania dotyczące zabezpieczeń kredytowych, co było prawdopodobnie związane z wdrożeniem rządowego programu gwarancji de minimis ( program gwarancji portfelowych BGK).

[email protected]