– Ważna jest autonomia nie tylko w zakresie międzynarodowym. Przykładowo z punktu widzenia nadzoru istotne jest, aby podstawowe elementy infrastruktury rynku kapitałowego były kontrolowane przez podmioty krajowe – uważa Jakubiak. – Każde działanie w obszarze infrastruktury powinny być dobrze przemyślane. Nie można podejmować decyzji pod wpływem panujących aktualnie trendów .Trzeba widzieć skutki podejmowanych decyzji nawet na kilkanaście lat do przodu – twierdzi szef nadzoru. Jak podkreśla najważniejsze dla rynku kapitałowego jest rozwój infrastruktury, tworzenie odpowiednich podstaw do tego, aby działalność podmiotów koncentrowała się w Polsce, a także dialog uczestnikami rynku.

– Bez rozmów między wszystkimi, którzy działają na tym rynku, niemożliwe jest osiągnięcie konsensusu. Ten dialog jest potrzebny również na linii nadzór–uczestnicy rynku – twierdzi. Jak podkreśla, przejawem właściwego dialogu między KNF a podmiotami rynku kapitałowego, jest zarejestrowanie przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych, Repozytorium Transakcji w KDPW. Usługa ta to odpowiedź na unijne rozporządzenie w sprawie instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, kontrahentów centralnych i repozytoriów transakcji. Nakładają one m.in. obowiązek raportowania wszystkich kontraktów pochodnych do repozytorium transakcji, określają także zasady funkcjonowania repozytorium. Obowiązek zapewnienia raportowania dotyczy podmiotów prawnych zawierających kontrakty pochodne i może być delegowany do innego podmiotu lub do centralnego kontrahenta (CCP). Repozytorium KDPW zostało zarejestrowane jako jedno z czterech pierwszych w Europie.

– Rejestracja repozytorium jest wielkim sukcesem całego rynku. Naszym obowiązkiem jest praca i ponoszenie kosztów, by być konkurencyjnym na rynku międzynarodowym – podkreśla Iwona Sroka, prezes Krajowego Depozytu. – Bardzo ważne jest wsparcie dla polskich instytucji, tak aby domy maklerskie, giełda i cała infrastruktura były w stanie pozyskiwać pieniądze z zewnątrz, a nie odwrotnie – dodaje. Wejście w życie obowiązku raportowania kontraktów pochodnych do repozytoriów transakcji nastąpi 12 lutego 2014 r., czyli 90 dni od uprawomocnienia się decyzji ESMA o rejestracji pierwszego repozytorium.

Nie są to jednak ostatnie zmiany, jakie zaszły w grupie KDPW. Obecnie trwa proces autoryzacji izby rozliczeniowej (KDPW – CCP) jako centralnego kontrpartnera mogącego świadczyć usługi rozliczeniowe w Europie.