Co to w praktyce oznacza? W ciągu ostatniego półrocza liczba uczestników badania Deloitte, uważających, że ogólna sytuacja ekonomiczna się poprawi, wzrosła trzykrotnie, do 30 proc.

Dobre perspektywy gospodarcze zachęcają zarządzających do wychodzenia z inwestycji. Aż 40 proc. z nich prognozuje, że w najbliższych miesiącach sprzeda więcej spółek, niż ich kupi. Jednocześnie 30 proc. uczestników badania deklaruje, że w najbliższym czasie skoncentruje się przede wszystkim na fundrisingu, czyli zbieraniu kapitału od klientów w celu założenia nowych funduszy. – Te dwie deklaracje są jak najbardziej spójne – zapewnia Paweł Łakomy, dyrektor w Syntaxis Capital. – Chcąc zebrać pieniądze na nowe inwestycje, zarządzający muszą się pochwalić przed swoimi klientami niezłymi stopami zwrotu. Żeby to zrobić, sprzedają spółki portfelowe – tłumaczy Łakomy. – W obszarze fundrisingu zaczynają się pojawiać polskie pieniądze – to nowość. Często są to środki bogatych przedsiębiorców, którzy sprzedali lub przekazali następcom swoje firmy i teraz szukają sposobów na zainwestowanie kapitału – dodaje Katarzyna Sermanowicz-Giza, dyrektor w dziale doradztwa finansowego Deloitte.

– Wyrazem optymizmu zarządzających jest również koncentracja na inwestycjach w średnie spółki – zapewnia Mark Jung, partner w dziale doradztwa finansowego w Deloitte, lider private equity w Polsce. – Firmy PE wyczuwają teraz dobry moment na przekształcenie średnich przedsiębiorstw w liderów rynkowych – przekonuje. Rzeczywiście, 50 proc. respondentów deklaruje zainteresowanie średnimi spółkami. Jest ich tak dużo po raz pierwszy w historii badania, czyli od 2003 r. Na historycznych szczytach – najwyżej od 2006 r. – jest też zainteresowanie start-upami, czyli młodymi spółkami technologicznymi, w które chętnie zainwestowałoby 7 proc. respondentów. – To znak czasów. Zauważmy, że w trudnych okresach, jak 2008 r. czy 2011 r., najwyższym zainteresowaniem cieszą się duże spółki o ugruntowanej pozycji. Gdy nastroje się poprawiają, zarządzający są gotowi podjąć wyższe ryzyko – zwraca uwagę Łakomy.

Wśród najciekawszych inwestycji (wejścia) dokonanych przez fundusze PE w Polsce – od października 2014 r. do kwietnia 2015 r. – Deloitte wymienia m.in.: inwestycję przez Innova Capital w Money.pl (za pośrednictwem Wirtualnej Polski), kupno przez Abris Capital Partners drukarni Graf-Poz, nabycie przez Lone Star Funds jednej trzeciej udziałów w GTC, inwestycję Oaktree Capital Management (pośrednią) w Echo Investment czy nabycie przez Enterprise Investors 76 proc. udziałów w telekomunikacyjnej spółce 3S.