Ekonomiści Royal Bank of Scotland spodziewają się niekorzystnej reakcji cen wszystkich polskich aktywów, w przypadku zwycięstwa PiS w jesiennych wyborach parlamentarnych.
Gorsze noty...
Eksperci zmienili nastawienie do Polski z „równoważ" do „niedoważaj" ze względu na oczekiwany wzrost ryzyka politycznego. Według ekonomistów Royal Bank of Scotland, proponowane przez PiS reformy gospodarcze, mogą zaszkodzić fiskalnej stronie gospodarki. - Rynek nie zdyskontował jeszcze niepewności politycznej w Polsce. Istnieje ryzyko, że zobaczymy niekorzystną reakcję cen wszystkich aktywów, jeśli PiS dojdzie do władzy - ostrzegają.
Ekonomiści RBS uważają ponadto, że nowy rząd PO będzie bardziej skłonny do populizmu, biorąc pod uwagę zaskakujący wynik wyborów prezydenckich i bliskość październikowych wyborów parlamentarnych. Oceniają, że ogólna sytuacja gospodarcza w Polsce wciąż jest zrównoważona, z deficytem na rachunku obrotów bieżących w pełni pokrytym przez napływy na rachunkach kapitałowym i fiskalnym.
- Prognozujemy wciąż silny wzrost PKB w II kwartale o 3,4 proc. Jednak nie spodziewamy się poprawy perspektywy ratingu Polski w agencjach ratingowych w tym roku, jako że S&P oraz Fitch już wyraziły zaniepokojenie luźniejszą polityką fiskalną w przypadku dojścia PiS do władzy – piszą ekonomiści RBS.
...lepsze noty
Wczoraj Bank of America Merrill Lynch opublikował raport „GEMs Economic Watch" podsumowujący kondycję 55 gospodarek rynków wschodzących, w tym Polski, po pierwszym półroczu 2015 r. Wypadliśmy w nim bardzo dobrze. O awansie Polski - z siódmego na piąte miejsce - zdecydował przede wszystkim zdrowy rozwój gospodarczy. BofA Merrill Lynch podtrzymuje swoją prognozę wzrostu PKB w Polsce na poziomie 3,5 proc. w tym roku.