Przede wszystkim okazało się, jaką wartość mają aktywa przypadające na jednostkę uczestnictwa każdego z dziewięciu funduszy (ośmiu subfunduszy Inventum Parasol FIO oraz Inventum Premium SFIO). Na tej podstawie można oszacować ich stopę zwrotu za ostatnie sześć miesięcy. Wyniki tych szacunków przedstawiamy na wykresie. Najwięcej, bo aż 37 proc., stracił Inventum Zmiennego Zaangażowania, najmniej – 5 proc. – Inventum Zrównoważony i to tylko dlatego, że fundusz nie posiada żadnych aktywów, które likwidator mógłby sprzedać. Tak więc za najlepszy wynik można uznać stratę rzędu 10 proc., którą muszą przełknąć uczestnicy Inventum Pieniężnego.
Stopy zwrotu to jednak nie wszystko. Raporty z postępów likwidacji pozwalają oszacować, jaką część aktywów funduszy Inventum udało się już spieniężyć. W przypadku niektórych funduszy, np. Inventum Surowce Plus czy Inventum Rynków Wschodzących, likwidacja jest już zaawansowana – w pierwszym z funduszy bank sprzedał instrumenty, których wartość odpowiada 57 proc. aktywów funduszu sprzed rozpoczęcia likwidacji, a w drugim – 62 proc. wartości aktywów. W większości przypadków jest jednak znacznie gorzej. W Inventum Premium – największym funduszu byłego Idea TFI, likwidatorowi udało się sprzedać ok. 3,5 proc. aktywów. W drugim co do wielkości Inventum Obligacji – 5,3 proc. (w rzeczywistości te wartości mogą być nieco wyższe, przy ich szacowaniu uwzględniliśmy bowiem informacje opublikowane przez ING, dotyczące wyceny sprzedanych instrumentów oraz ostatnią wartość aktywów funduszy Inventum opublikowaną przez IZFiA, przypadającą na koniec grudnia 2014 r. Od tego czasu do rozpoczęcia likwidacji 8 stycznia ich wycena mogła trochę spaść).
Oznacza to, że czekający na odzyskanie swoich pieniędzy klienci Inventum TFI (obecnie Aurum SA w upadłości układowej) muszą się uzbroić w cierpliwość. Likwidacja funduszy jeszcze potrwa, ING Bank Śląski nie podejmuje się szacowania jak długo (likwidacja innego funduszu – Arka BZ WBK Fundusz Rynku Nieruchomości FIZ , którą również musiało się zająć ING, trwa już rok, a jej zakończenie przewidziano na grudzień 2016 r.).
Zarządzanie funduszami Inventum przejął ich depozytariusz, czyli ING Bank Śląski, po tym jak na początku października ub.r. Komisja Nadzoru Finansowego cofnęła TFI zgodę na zarządzanie aktywami. Do 7 stycznia ING miało czas na znalezienie TFI, które przejęłoby fundusze otwarte i klientów Inventum. Chętny się nie znalazł, więc – zgodnie z przepisami – fundusze zaczęto likwidować.