Na jakie klasy aktywów warto teraz postawić? Czy opłaca się inwestować długoterminowo? Przed jakimi problemami stoją największe światowe gospodarki? Czy warto stawiać na spółki dywidendowe? Ile można zarobić na sztuce czy alkoholu? Czy teraz jest dobry moment, aby powierzyć pieniądze funduszom inwestycyjnym? – na te i wiele innych pytań postarają się odpowiedzieć ekonomiści, analitycy, zarządzający funduszami oraz praktycy rynku kapitałowego.
Mocne otwarcie
Otwarciem piątkowej imprezy będzie prezentacja Wojciecha Białka, głównego analityka CDM Pekao, zatytułowana „Czy kończy się era rekordowo taniego pieniądza? Jak wykorzystać to w inwestycjach?". Białek uchylił rąbka tajemnicy, nakreślając ogólny zarys swojego wystąpienia.
– Będę starał się nakreślić scenariusze, które mogą wydarzyć się w perspektywie najbliższych lat. Z pewnością postawię tezę mówiącą o tym, że koniec ery taniego pieniądza dotyczy wyłącznie Stanów Zjednoczonych – mówi Białek. – Ameryka jako pierwsza wychodzi z kryzysu, a Rezerwa Federalna przymierza się do podwyżek stóp procentowych. Na przeciwnym biegunie znajduje się Europa i Japonia. Tutaj można oczekiwać dalszego luzowania polityki pieniężnej. W mojej prezentacji z pewnością nie zabraknie nawiązania do historycznych analogii dotyczących decyzji światowych banków centralnych. Na tej podstawie postaram się nakreślić najbardziej prawdopodobne scenariusze na przyszłość – wyjaśnia główny analityk CDM Pekao.
To wystąpienie będzie wprowadzeniem do całodniowej dyskusji. Tegoroczna edycja Forum jest podzielona na dwie ścieżki tematyczne – dotyczącą funduszy inwestycyjnych oraz sposobów oszczędzania na wyższą emeryturę.
Ścieżka 1: fundusze inwestycjne