„Zakładając ekspansję bilansu, jednak bez dodatkowego założenia o tworzeniu wartości dla akcjonariuszy poprzez przejęcia, określamy 12-miesięczną wycenę Banku w wysokości 32,9 zł na akcję. Pomimo fundamentalnego potencjału wzrostu nie dostrzegamy w krótkim okresie czynników, które mogłyby oddziaływać stymulująco na kurs akcji Idea Banku w tak niesprzyjających dla sektora bankowego okolicznościach. Biorąc to wszystko pod uwagę wydajemy naszą pierwszą rekomendację długoterminową fundamentalną Trzymaj i krótkoterminową rekomendację relatywną Neutralnie, ponieważ postrzegamy Bank jako mniej podatny na negatywny wpływ otoczenia niż porównywalne podmioty" - czytamy w raporcie DM BOŚ.

„Oczekujemy, że najbliższe kwartały nie będą najłatwiejsze dla sektora bankowego biorąc pod uwagę zatrzęsienie prawnych i regulacyjnych zmian w niekorzystny sposób wpływających na wyniki finansowe. Największy będzie tutaj wpływ podatku bankowego, którego wprowadzenie wydaje się niemal przesądzone. Chociaż Idea Bank znajduje się w lepszej pozycji, by odpowiednio zareagować, zmiany będą odczuwalne w postaci obniżonej rentowności" - wskazali.

Analitycy zwracają uwagę, że na pierwszy plan działalności Idea Bank wysuwa się obsługa finansowa mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich firm. Większość banków do obsługi tych podmiotów podchodzi z dużą dozą nieufności pomimo istotnego zapotrzebowania na środki; w efekcie jest to segment zaniedbany, co umożliwiło Idea Bankowi umościć się w tej niszy i realizować wysokie marże. „Oczekujemy, że połączenie dwucyfrowego wzrostu organicznego wolumenów i lepszej zdolności reagowania na podatek bankowy powinno pozwolić Bankowi na osiągnięcie powtarzalnej dynamiki zysku netto przekraczającej wzrost sektora bankowego" - dodają.

Przypominają jednak, że świadczenie usług bankowych dla młodych i rozwijających się firm jest i będzie działalnością niszową, mimo tego trudno temu segmentowi klientów odmówić zalet takich jak wyższe marże i jednocześnie słabsza konkurencja. Jednocześnie jednak charakteryzują go też wyzwania związane głównie z wyższym ryzykiem działalności pożyczkowej. „Naszym zdaniem, kluczem do sukcesu jest tutaj osiągnięcie równowagi między ceną a ryzykiem. Dlatego tak ważny czynnik, od którego, naszym zdaniem, jest zależny kurs akcji Idea Banku, to umiejętne zarządzanie ryzykiem" - wskazali.

Zaznaczają, że inwestycja w walory Idea Banku pociąga za sobą pośredni związek z siostrzanymi spółkami – Getin Bankiem (wysokie wymogi kapitałowe dla banku, który charakteryzuje się małymi buforami kapitałowymi i malejącą rentownością) oraz Getin Holdingiem (który wyplątuje się z działalności na rynkach wschodnich dotkniętych kryzysem). Idea Bank jest częścią większej całości, zatem sytuacja siostrzanych spółek, jest, w naszej ocenie, istotną determinantą kursu akcji Idea Banku.