Jak zaznacza bank, są to wartości bez uwzględnienia podatku bankowego. BOŚ zakłada, że wykorzysta wszystkie szanse wynikające z potencjału niszy, jaką jest rynek finansowania przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska. Z opublikowanej strategii wynika, że w obszarze detalicznym chce kierować swoje usługi do klienta zamożnego, wymagającego, aktywnego oraz zainteresowanego ekologią.

Oferta ma być kompleksowa, ale ze szczególnym akcentem na produkty typu consumer finance oraz oszczędnościowo-inwestycyjne i dostosowana do kluczowych grup społecznych i zawodowych, m.in. mikroprzedsiębiorców, rolników, wolnych zawodów.

W obszarze korporacyjnym bank chce się koncentrować przede wszystkim na ofercie dla małych i średnich firm, wymagających wsparcia w zakresie finansowania i realizacji inwestycji, stawiających na innowacje, w szczególności w zakresie ekologii, ochrony środowiska, CleanTech, efektywności energetycznej.

– Nowym kierunkiem będzie oferta produktowa skierowana do firm z sektora leśnego oraz rolnego, z wykorzystaniem synergii ze współpracy w ramach grupy kapitałowej banku oraz z akcjonariuszami. Wśród swoich partnerów bank oprócz akcjonariuszy wymienia także BGK oraz międzynarodowe instytucje finansowe, w tym grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI, EFI) i  Bank Rozwoju Rady Europy.

Ubiegły rok BOŚ zakończył skonsolidowana stratą w wysokości 51 mln zł, a wskaźnik kosztów do dochodów wyniósł 88,3 proc. Nową strategię przygotowały już nowe władze. Pod koniec marca rada nadzorcza banku wybrała Stanisława Kluzę na nowego prezesa banku.