W środę zbiera się Komitet Stabilności Finansowej w sprawie kredytów walutowych. Nie zdecyduje on jeszcze o wyznaczeniu dodatkowych wymogów dla „frankowych" banków, ale powoła zespół, który będzie nad tym pracował.
Czterech decydentów
– W porządku posiedzenia jest punkt dotyczący powołania grupy roboczej ds. walutowych kredytów mieszkaniowych – informuje Przemysław Kuk, rzecznik NBP. Będzie to czwarte posiedzenie KSF w ustawowym składzie, ale pierwsze po objęciu sterów banku centralnego przez Adama Glapińskiego.
W skład Komitetu wchodzą: NBP, Komisja Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Gospodarzem posiedzenia będzie prezes NBP, który jest przewodniczącym KSF.
Wymogi mają być dotkliwe
Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu został zaprezentowany prezydencki projekt tzw. ustawy frankowej, który zakłada zwrot posiadaczom kredytów walutowych nadpłat z tytułu spreadów. Jednocześnie prezes NBP zapowiedział, że po konsultacjach w ramach KSF zostaną wprowadzone dodatkowe wymogi regulacyjne dla banków, które spowodują, że dalsze utrzymywanie w portfelach kredytów walutowych będzie nieopłacalne. Taki zabieg ma wymusić dobrowolne przewalutowanie kredytów w ramach ugód między bankami i klientami. Głównym instrumentem ma być stopniowe podnoszenie wag ryzyka dla kredytów walutowych. Jak zapowiedział prezes banku centralnego, w związku z tym, że regulacje unijne wyznaczają ich maksymalny poziom rynkowy na 150 proc., mocniejsze zwiększanie tych wymogów może być wprowadzane przez KNF dla każdego banku osobno w ramach oceny indywidualnej BION. Komisja Nadzoru Finansowego przypomina, że wymogi dotyczące kredytów walutowych zostały już znacznie zwiększone. – Jest już stosowana waga ryzyka 100 proc. dla kredytów walutowych, przy wadze ryzyka dla kredytów złotowych na poziomie 35 proc. KNF nałożyła też wymóg kapitałowy dla kredytów z wysokim LtV (relacja zadłużenie do wartości nieruchomości – red.) w kwocie 10,5 mld zł. Inne propozycje będą analizowane w ramach zespołu KSF – mówi Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF, nie podając żadnych szczegółów. Przypomina jednocześnie, że od 2011 r. KNF działa w sieci nadzoru europejskiego EBA. Przepisy polskie implementują stosowne przepisy europejskie, a w polityce nadzorczej KNF – zgodnie z przepisami prawa – ma obowiązek uwzględniać wytyczne, zalecenia i rekomendacje EBA i Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego.
Reprezentanci klientów
Oprócz podwyższonych wymogów kapitałowych, zgodnie z zapowiedziami prezesa NBP, mają być opracowane rekomendacje wskazujące na konieczność restrukturyzacji kredytów, przede wszystkim poprzez przewalutowanie, ale także inne sposoby skutkujące szybszą spłatą kredytów. W pracach nad tymi zaleceniami chce uczestniczyć Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. – Liczymy, że przedstawiciele UOKiK zostaną dołączeni do zespołu pracującego przy KSF nad wypracowaniem najlepszych rozwiązań – mówi Małgorzata Cieloch, rzeczniczka UOKiK. W pracach KSF chciałoby również brać udział stowarzyszenie frankowiczów Stop Bankowemu Bezprawiu.