Banki: Niepewne losy sześciopaku

Banki jeszcze nie zadeklarowały, czy przedłużą działanie sześciopaku. Część jego elementów zostanie, ale nie wiadomo, co z najbardziej spornymi, jak pełne uwzględnianie ujemnego LIBOR-u. Kredytów frankowych jest ponad 0,5 mln, a wartość portfela to 135 mld zł.

Aktualizacja: 06.02.2017 13:42 Publikacja: 09.11.2016 05:00

 

W Sejmie niedawno ruszyły prace nad ustawami frankowymi, w tym prezydenckim projektem tzw. ustawy spreadowej, i jeszcze nie wiadomo, czy zostanie uchwalona w tym roku. Tymczasem według wcześniejszych deklaracji tylko do grudnia obowiązuje tzw. sześciopak, który banki ustaliły w ubiegłym roku. To pakiet doraźnych działań, które miały obniżyć ratę kredytu po skoku kursu franka, m.in. przez obniżenie stosowanych spreadów czy uwzględnianie ujemnej stawki LIBOR, a także rezygnację z żądania dodatkowych zabezpieczeń w przypadku osób terminowo spłacających raty czy umożliwienie przewalutowania po kursie NBP bez prowizji.

Wygląda na to, że bankowcy poczekają na rozwój sytuacji w Sejmie. Tłumaczą, że na razie jest za wcześnie na decyzje.

– PKO Bank Polski nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w tym zakresie – odpowiada biuro prasowe największego banku. Z odpowiedzi przesłanej przez banki wynika, że decyzja w tej sprawie zapadnie w grudniu.

Rozstrzygnięcie dotyczące działania sześciopaku w kolejnych miesiącach zapadnie zapewne na forum Związku Banków Polskich.

Część punktów sześciopaku i tak pewnie zostanie, jak np. zawieszenie spłaty części raty (czyli wakacje kredytowe), zmiana rat z równych na malejące czy wydłużenie okresu spłaty, bo to są rozwiązania opłacalne również dla banków. Natomiast najbardziej kontrowersyjne jest podejście do stosowania ujemnego LIBOR-u. Nie wszystkie banki chciały go uwzględniać w pełnej wysokości, w sytuacjach gdy marża była niska i łączne oprocentowanie było ujemne. saj

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku