To głównie efekt wprowadzenia nowego podatku od aktywów, które instytucje finansowe (głównie banki) płacą od lutego. Z analizowanej grupy jedynymi bankami, które w III kwartale poprawiły wyniki rok do roku, są ING BSK (5 proc.) i Handlowy (3 proc.). W tym pierwszym przypadku to głównie zasługa jednego z najszybszych na polskim rynku tempa wzrostu wolumenów kredytów oraz obniżania kosztów finansowania, zaś w drugim znaczący wpływ na poprawę wyniku miała dodatnia wycena portfela obligacji skarbowych (rok temu była ujemna). Jedynym dużym bankiem, który zanotował w III kwartale stratę, jest Getin Noble (sięgnęła 27 mln zł).

Podatek bankowy to element, który trwale uderza w zyskowność sektora, a skala tego zjawiska jest niebagatelna. Analizowana dziewiątka w III kwartale zapłaciła łącznie z tego tytułu aż 725 mln zł netto, co oznacza, że nowa danina obniżyła zysk tych banków aż o 22 proc. (tzn. taką część teoretycznego wyniku bez podatku stanowi zapłacona kwota). W największym stopniu ciąży on mBankowi i Aliorowi (po 28 proc.), Millennium (27 proc.) i PKO BP (23 proc.). Najmniej dotknięty jest Handlowy (11,5 proc.), który cechuje się wysoką rentownością i ma spory udział obligacji skarbowych w aktywach (są wyłączone z opodatkowania).

Odwrotne trendy widoczne są w operacyjnych wynikach banków, które się poprawiają. Przede wszystkim wpływa na to rosnący wynik odsetkowy (w analizowanej grupie łącznie o 11 proc., najmocniej w Aliorze i ING BSK – odpowiednio o 27 proc. i 22 proc.). – Wynik odsetkowy się poprawia nie tylko dzięki większemu wolumenowi kredytów, ale także za sprawą obniżania kosztów finansowania, pomimo stabilnych rynkowych stóp procentowych. Rośnie też średnie oprocentowanie aktywów z powodu zmiany struktury portfela (więcej kredytów gotówkowych) i niewielkiego podniesienia marż w części kredytów – mówi Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowego.

Wynik z prowizji banków jest o 5 proc. mniejszy niż rok temu, a koszty działania są stabilne (w niektórych instytucjach nawet lekko spadły). Saldo odpisów wzrosło, częściowo z powodu niskiej bazy. mr