Nikkei 225 po raz pierwszy pokonał poprzeczkę na poziomie 40 tys. pkt

Historyczny rajd na tokijskiej giełdzie forsuje kolejne granice i to nie koniec jazdy w górę.

Publikacja: 04.03.2024 07:33

Nikkei 225 po raz pierwszy pokonał poprzeczkę na poziomie 40 tys. pkt

Foto: AFP

Indeks Nikkei 225, grupujący największe spółki w Kraju Kwitnącej Wiśni, podczas dzisiejszej sesji po raz pierwszy pokonał poziom 40 tys. punktów i podobnie jak wcześniej lokomotywami zwyżek okazały się firmy technologiczne.

Jest jednak istotna różnica w porównaniu z wcześniejszymi zmaganiami giełdowymi. Do tej pory zwyżki w Tokio  napędzały zagraniczne fundusze a teraz do akcji włączyli się także rodzimi inwestorzy, podkreśla agencja Bloomberga.

- Poziom 40 tys. punktów sforsowany przez Nikkei 225 ma duże znaczenie psychologiczne i w tym miejscu wskaźnik ten może napotkać na opór i może pojawić się zwiększona zmienność -  przewiduje Charu Chanana, singapurski  strateg Saxo Capital Markets.

Jednak równocześnie podkreśla on, że jeśli inwestorzy nadal będą koncentrować  się na czynnikach strukturalnych a jen wciąż będzie się osłabiał  wówczas sforsowanie wysokości 40 tys. punktów stanie się raczej byczym sygnałem niż czynnikiem niepokojącym inwestorów z powodu nadmiernego wykupienia rynku.

Natomiast Ayako Sara, strateg Sumitomo Mitsui Trust Bank obawia się, że tempo wzrostów jest zbyt szybkie dla gospodarki oraz  spółek i rajd na giełdzie może dostać zadyszki.

Wielu inwestorów zagranicznych, a wśród nich takie giganty finansowe jak amerykański fundusz BlackRock, czy europejskie Amundi Asset Management  jednak spodziewa się, że  poprawiające się zyski firm oraz zmiany w ładzie korporacyjnym  podtrzymają siłę japońskiego rynku.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?